نمایندگان پارلمان اروپا طرح الحاق کرانه باختری را محکوم کردند

تهران – ایرنا – بیش از یک‌هزار نفر از نمایندگان پارلمان اروپا طرح رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری و دره اردن به سرزمین‌های اشغالی را محکوم کردند.

به گزارش روز چهارشنبه بخش انگلیسی تارنمای شبکه تلویزیونی الجزیره، نمایندگان ۲۵ کشور اروپایی در پارلمان، از رهبران اروپایی خواستند مانع از اجرای طرح الحاق شوند و چشم انداز راهکار دو دولت را نجات دهند.

در نامه ای که از طرف نمایندگان پارلمان اروپا منتشر شد، با اشاره به اینکه «تصاحب قلمرو با زور در سال ۲۰۲۰ جایگاهی ندارد و باید تبعات متناسبی داشته باشد»، از رهبران اروپایی خواسته شد «در پاسخ به این چالش، قاطعانه رفتار شود.»

نمایندگان پارلمان اروپا در آستانه نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل که بر طرح الحاق متمرکز است، محکومیت خود با این طرح را اعلام کردند.

«ریاض منصور» سفیر فلسطین در سازمان ملل اعلام کرد که شورای امنیت روز چهارشنبه نشستی را در جهت بررسی طرح الحاق کرانه باختری تشکیل می دهد.

وی تاکید کرد که «ریاض مالکی» وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین نیز قرار است در این نشست سخنرانی کند ...

وی گفت که این نشست در سطح وزیران خارجه کشورهای عضو شورای امنیت برگزار می شود.

سفیر فلسطین تاکید کرد که الحاق کرانه باختری نقض صریح قوانین بین الملل و قطعنامه های شورای امنیت، مجمع عمومی سازمان ملل و کنوانسیون چهارم ژنو است.

دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که از روز اول ماه ژوئیه (یازدهم تیر ماه)، شهرک های صهیونیستی را که به طور غیرقانونی بنا شده است، به کرانه باختری تحت اشغال ضمیمه می کند.

در نامه مزبور آمده است: ما نمایندگان پارلمان سراسر اروپا متعهد به نظم جهانی مبتنی بر قانون هستیم و نسبت به طرح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای درگیری فلسطین – اسراییل و احتمال قریب الوقوع الحاق کرانه باختری، به جد نگرانیم.

در مجموع یک هزار و ۸۰ عضو مجامع ملی و پارلمان اروپا ذیل این نامه را امضا کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طرحی مصطلح به «معامله قرن» را برای دو طرف فلسطینی و اسرائیلی ارائه داده که از سوی فلسطینی ها به شدت مورد مخالفت قرار گرفته است. در این طرح، رژیم صهیونیستی مجاز می‌شود شهرک‌های کرانه باختری و منطقه راهبردی دره اردن را به سرزمین‌های اشغالی الحاق کند.

برخی کشورهای اروپایی تهدید کرده‌اند که در صورت اجرای تصمیم رژیم اسرائیل برای الحاق کرانه باختری، اساس روابط خود با تل آویو را تغییر خواهند داد.

آمریکا در سه سال گذشته حمایت همه‌جانبه خود را از اشغالگری رژیم صهیونیستی نشان داده است به گونه‌ای که علاوه بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت این رژیم، بخش جولان اشغالی و کرانه باختری را هم تحت حاکمیت اشغالگر قدس به رسمیت شناخته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha