۴ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۰۰
کد خبرنگار: 2178
کد خبر: 83832895
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

زندانیان سیاسی مصر قربانی کرونا می‌شوند
«زیدان شلتوت» زندانی سیاسی مصری که بر اثر کرونا جان باخت

تهران - ایرنا - منابع مطلع حقوق بشری در مصر با اشاره به شیوع «ویروس کرونا» در میان زندانیان سیاسی این کشور، اعلام کردند که امروز (چهارشنبه) هفتمین زندانی از این گروه که به این ویروس مبتلا شده‌ بود، جان خود را از دست داد.

پایگاه خبری «الخلیج الجدید» به نقل از این منابع مطلع که به نام آنها اشاره نکرده، افزود که این زندان سیاسی ۶۴ ساله با نام «زیدان شلتوت» هفتمین زندانی سیاسی مبتلا به ویروس کرونا در مصر است که در پی اهمال نیروهای امنیتی این کشور در انتقال وی به بیمارستان، جان خود را از دست داد.

در دو هفته گذشته این هفتیمن زندانی سیاسی در مصر است که در پی ابتلا به ویروس کرونا جان خود از دست داده‌ است. سه تن از زندانیان سیاسی مصر که قربانی اهمال کاری نیروهای امنیتی این کشور شده‌اند، در بازداشتگاه مرکزی پلیس در منطقه "اول المحله" نگهداری می‌شدند.

منابع حقوق بشر هشدار داده‌اند که بازداشتگاه‌ پلیس مصر در اول المحله به مرکز شیوع ویروس کرونا در میان زندانیان سیاسی تبدیل شده و تعداد افراد مبتلا به این ویروس در این بازداشتگاه بسیار بالا و نگران‌کننده است.

مقامات مصری با وجود هشدارها در خصوص بحرانی‌ شدن اوضاع در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های این کشور در پی شیوع ویروس کرونا و پایین بودن کیفیت خدمات بهداشتی و نبود تجهیزات لازم برای پیشگیری، همچنان نسبت به درخواست‌ها برای آزاد کردن زندانیان سیاسی در این کشور بی‌توجه هستند.

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، پس از سرنگونی «محمد مرسی» اولین رییس جمهوری منتخب مردم مصر در تاریخ ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ (۱۲ تیر ۹۲)، تعداد زندانیان سیاسی از جمله شخصیت‌های سرشناس مخالف دولت کنونی قاهره، افزایش فزآینده‌ای داشته‌ است.

در حالی که گروه «اخوان المسلمین» تعداد زندانیان سیاسی در مصر را حدود ۴۰ هزار نفر اعلام کرده، اما مقام‌های امنیتی این کشور همواره این آمار را رد می‌کنند.  

از سویی مصر از جمله کشورهای عربی و آفریقایی است که بیشترین میزان ابتلا به ویروس کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از آن را ثبت کرده‌ است. تاکنون ۵۸ هزار و ۱۴۱ نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده که ۲ هزار و ۳۶۵ نفر از آنان جان خود را از دست داده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =