۴ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۷
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83832858
۰ نفر
ظریف: ایران و چین بر تقویت روابط راهبردی تاکید دارند

پکن- ایرنا- محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز چهارشنبه اعلام کرد در تماسی ویدیویی با همتای چینی خود دو کشور بر حمایت از برجام و تقویت روابط راهبردی توافق کرده اند.

به گزارش ایرنا، ظریف در توئیتی که به زبان چینی منتشر کرد آورده است: از اینکه در آستانه فرا رسیدن عید چینی قایق اژدها، با عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه کشور چین نشستی بصورت ویدئو کنفرانس داشتم بسیار خرسندم.

او گفت: ما در جریان گفت وگوهای مان در خصوص تعمیق مناسبات، مشارکت جامع استراتژیک دو کشور، پیشبرد برنامه ۲۵ ساله همکاری های دوجانبه، تقویت حمایت های متقابل در امور بین الملل و دیگر مسائل مورد نظر طرفین به اتفاق نظر دست یافتیم.

ظریف در این خصوص تصریح کرد: تاکید مجدد بر برجام، چندجانبه گرایی و حمایت از قوانین بین المللی و در عین حال مخالفت با یکجانبه گرایی و تضعیف برجام از دیگر محورهای گفت وگوی ما بود.

وزیر خارجه ایران در پایان گفت: فرصت را غنیمت شمرده و تبریکات ویژه خود با آرزوی سلامتی را به مناسبت عید قایق اژدها به دوستان چینی تقدیم می دارم.

به گزارش ایرنا، وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در ادامه رایزنی‌های مستمر سیاسی دو کشور، از یکجانبه گرایی قلدرمآبانه آمریکا انتقاد کرده و حمایت قاطع خود را از چندجانبه گرایی و اصول حقوق بین الملل اعلام کردند.

به گزارش روز چهارشنبه اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، ظریف در این دیدار به‌شکل ویدئویی با اشاره به روابط جامع راهبردی دو کشور، ابراز امیدواری کرد سند همکاریهای جامع به‌زودی به امضا طرفین برسد.

وی همچنین با محکوم کردن دخالت آمریکا  و برخی کشورهای غربی در امور داخلی چین، این رویکرد را موجب تضعیف ثبات بین المللی دانست.

وزرای امور خارجه دو کشور در این دیدار از یکجانبه گرایی قلدرمآبانه آمریکا انتقاد کرده و حمایت قاطع خود را از چندجانبه گرایی و اصول حقوق بین الملل اعلام کردند.

وانگ ای با تاکید بر حمایت قاطع چین از برجام و با اشاره به نامه اخیر خود به رییس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشت: چین با هرگونه تلاش برای تغییر مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مخالف است و آمریکا پس از خروج از برجام حقی برای توسل به سازوکارهای پیش بینی شده در این رابطه را ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =