حقوق قضات زندگی آنها را تامین نمی‌کند

تهران - ایرنا - معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: در کنار تأکیدهای فراوان و اهمیت منصب قضاوت، حکومت نیز وظیفه تأمین حداقل معیشت برای زندگی قاضی را بر عهده دارد و واقعیت آن است که این حقوق مخصوصاً برای قضاتی که سوابق خدمتی کمتری دارند زندگی آنها را تأمین نمی‌کند و قضات با این میزان حقوق ایثار می‌کنند.

به گزارش روز چهارشنبه معاونت منابع انسانی قوه قضاییه، امین‌حسین رحیمی در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی اظهار داشت: منصب قضاوت در درجه اول به ذات اقدس الهی اختصاص دارد و خداوند اجازه دخالت در امور انسان را به انبیای الهی و ائمه اطهار علیهم السلام داده است؛ در زمان غیبت نیز این اجازه به فقها و در رأس آنها ولی فقیه داده شده است و ولی فقیه نیز از طریق انتخاب رئیس قوه قضاییه منصب قضا را برای قضات ماذون مجاز دانسته است.
وی ادامه داد: منصب قضا فقط یک منصب قانونی نیست بلکه منصب شرعی است و کار قضایی یک مأموریت الهی محسوب می شود و به همان میزان که ارزش دارد خطر هم دارد. اشتباه بزرگی است که قضاوت را به مانند یک شغل تلقی کنید مأموریت الهی نباید صرفاً به عنوان ابزار تأمین معاش تلقی شود.
رحیمی اظهارداشت: قضاوت نیازمند علم و دانش است ولی علم و دانش یک مقدمه ضروری است و از آن مهمتر ملکه عدالت و تقواست؛ قاضی عادل در مسیر مستقیم حرکت می کند و تقوا چراغ راه قاضی در مسیر پرفراز و نشیب قضاوت است.
وی اضافه کرد: درست است که قاضی باید از نظر معیشت تامین شود و وظیفه دستگاه است که زندگی او را تأمین کند اما خود قاضی در درون خودش نباید بابت حقوق کار کند بلکه در درون خود به نیت اتیان امر خداوند و ایفای وظیفه خطیر احقاق حق کار کند. علاوه بر دانش و عدالت قضاوت یک هنر محسوب می شود؛ قضاوت نیازمند یک شم  و درک عمیق است تا قاضی بتواند در میان اسناد جعلی و شهادت های کذب و دسیسه های برخی از اصحاب دعوا حقیقت را کشف کند بنابراین شرط سوم قضاوت در کنار علم و عدالت ، شم قضایی است.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه اظهارداشت: قضات دانشمند، باتقوا، عادی و دارای شم قضائی قوی کسانی هستند که هیچ چیزی مانع انحراف این افراد از مسیر عدالت نمی‌شود. اگر لازم بود سنگین ترین حکم را صادر می‌کند اما با مردم رفتار خوبی دارد به حرف آنها به خوبی گوش می‌دهند و با آنها درست رفتار می‌کنند. بد اخلاقی با مردم باید از میان جامعه قضایی رخت بربندد و مهربانی و حسن رفتار جایگزین آن شود بدون اینکه تأثیر در حکم صحیح و قانونی داشته باشد.
وی افزود: قاضی باید از آبروی خود هم مراقبت کند؛ حرکت در مسیر غلط باعث از بین رفتن سرمایه انسانی و آبروی او می‌شود. در کنار آن آبروی نظام اسلامی از اهمیت بیشتری برخوردار است. بعد از حکومت امیرالمومنین(ع) این اولین مرتبه  است که حکومت متصل به ولایت امام عصر(عج) تشکیل شده و خیانت به این نظام و حکومت گناه بسیار بزرگی است.قاضی باید به فکر آبروی نظام اسلامی و خون شهدا باشد و مردم را به نظام اسلامی و دستگاه قضا خوش بین کند.
این مقام عالی قضاییاضافه کرد: انسان برای توفیق باید به خدا و اهل بیت متوسل شود و به اولیای الهی پناه ببرد چون کار قضاوت خیلی کار دشواری است انسان نیازمند یک ذکر درونی است و با توسل می‌توان راه به مقصود برد.
وی خطاب به کارآموزان قضایی افزود: شما امروز در مراسم تحلیف با خداوند متعال عهد می‌بندید و باید پاسخگوی عهد خود باشید که از این مسیر منحرف نشوید و در صراط مستقیم حرکت کنید.
رحیمی با اشاره به اهمیت تأمین نیازهای زندگی قضات اظهارداشت: امیدواریم مجموعه مدیریت قوه قضاییه در دوره تحول بتوانند در وضعیت معیشت قضات و کارکنان اداری گشایش ایجاد کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =