«تحریم» بهای پایبندی ایران به حقوق بشر است

تهران - ایرنا - معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضاییه گفت: «تحریم» بهای سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در اصالت‌دادن به حقوق بشر و پرهیز از آلودگی آن به مطامع و منافع سیاسی است.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری در نشست با سفرا و نمایندگان سیاسی کشورهای خارجی و هماهنگ کننده دفتر سازمان ملل در تهران که با موضوع کرونا و عدالت کیفری، در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: ریشه فشار حداکثری رژیم آمریکا علیه مردم ایران، اهتمام جمهوری اسلامی به استیفای کامل حقوق ملت ایران و نیز دفاع بی‌دریغ از حقوق ملت‌های مستقل است.
وی اظهارداشت: قرن‌ها پیش از آن که مدعیان حقوق بشر چشم به جهان بگشایند، پرچم قرآنی کرامت فرزندان آدم در دستان ملت‌های مشرق زمین به اهتزاز درآمد. صدها سال پیش از آن که عبارت حقوق بشر در ادبیات سیاسی وارد شود، مبانی حقوقی حقوق بشر در قالب پیمان مالک اشتر از سوی امام علی علیه السلام به جهانیان عرضه شد.
باقری ادامه داد: قرن‌ها پیش از آن که کشورهای مدعی حقوق بشر به نقشه جغرافیایی کره‌ی زمین اضافه شوند، انسان‌های ژرف اندیشی در این سرزمین اسناد مستحکمی برای صیانت از حقوق بشر تدوین کردند.
معاون قوه قضاییه گفت: حقوق بشر در این سرزمین نه تنها یک محصول وارداتی نیست، بلکه اغراق نیست چنانچه گفته شود که حق مالکیت معنوی مفهوم حقوق بشر به ملت ایران تعلق دارد.
وی افزود: انسان و صیانت از شأن او چنان جایگاهی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دارد که "کرامت‏ و ارزش‏ والای‏ انسان‏ و آزادی‏ توام‏ با مسئولیت‏ او در برابر خدا ، به عنوان یکی از پایه ها و ارکان شش‌گانه حکومت جمهوری اسلامی تعریف شده و بر این اساس حکومت موظف است تا شرایطی را پدید آورد که هر شهروند ایرانی به چنان توانایی دست یابد که خود مسئول رشد و  ارتقا  و  رهبری شود.
باقری خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران حقوق بشر مبنای سیاست‌های کلان نظام در همه حوزه ها از جمله سیاسی، مدنی، اقتصادی، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی و حتی امنیتی است تا جایی که ساخت، کاربرد و حتی نگهداشت سلاح هسته ای در ایران به دلیل اصل قرآنی حرمت نابودی حرث و نسل (انهدام انسان‌ها و طبیعت و محیط زیست) ممنوع گردیده است.
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: قوه قضاییه به عنوان مرجع دادگری و دادگستری، در پرتو تعالیم دین اسلام و منطبق با اصول قانون اساسی و به منظور اجرای رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی، تلاش گسترده و مؤثری برای ارتقا و تحکیم نقش و جایگاه حقوق مردم در حکمرانی قضایی معمول داشته به گونه ای که رضایت مردم از دستگاه قضایی نسبت به سال‌های گذشته رشد قابل ملاحظه و محسوسی پیدا کرده و به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.
وی یادآور شد: در تدابیر و اقدام های دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، صیانت از حقوق مردم در فرآیندهای حقوقی و قضایی جایگاه بسیار ویژهای داشته؛ به گونه ای که طی یک سال گذشته، بیش از یک سوم دستورالعمل‌ها، بخشنامه ها و آیین‌نامه های صادره از سوی رئیس قوه قضاییه (بیش از ۲۰ مورد) برای حمایت از حقوق شهروندی و تضمین حقوق مردم بوده است که در این میان  دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه‌ی قضاییه و نیز " بخشنامه اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرایم سیاسی  از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.بر مبنای قانون اساسی، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس  نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری و نیز حمایت بی‌دریغ از مستضعفان سراسر جهان بدون توجه به نژاد، رنگ، ملیت، دین و مذهب تنظیم می‌شود. از اینرو جمهوری اسلامی ایران به محض پیروزی انقلاب اسلامی، روابط خود با دو رژیم نژادپرست صهیونیستی و آفریقای جنوبی را به طور کامل قطع کرد. این در حالی بود که بسیاری از کشورهای مدعی حقوق بشر، دارای روابط راهبردی با این دو رژیم بودند. امروز نیز جمهوری اسلامی ایران، شجاعانه و بی پروا از ملت‌های مستضعف از جمله مستضعفان و ستمدیدگان امریکا در مبارزه با نژادپرستی دفاع کرده و خواهد کرد.
باقری خاطرنشان کرد: ریشه فشار حداکثری رژیم امریکا علیه مردم ایران، اهتمام جمهوری اسلامی به استیفای کامل حقوق ملت ایران و نیز دفاع بی‌دریغ از حقوق ملت‌های مستقل است و "تحریم" بهای سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران در اصالت‌دادن به حقوق بشر و پرهیز از آلودگی آن به مطامع و منافع سیاسی است. از همین رو، در جنگ‌ها و تقابل‌های متنوع در منطقه غرب آسیا طی چند دهه‌ی گذشته از جمله تقابل ملت عراق و صدام، ملت فلسطین و اشغالگران، ملت سوریه و تروریست‌ها و ملت یمن و متجاوزان، جمهوری اسلامی ایران همواره در طرف ملت‌ها قرار داشته، ولی متأسفانه دولت‌های مدعی نقض حقوق بشر در ایران از جمله بانیان و هم‌بانیان قطعنامه اخیر شورای حقوق بشر، همواره حامی و پشتیبان دیکتاتورها، اشغالگران، تروریست‌ها و متجاوزان بوده اند.
وی افزود: تاریخ شهادت خواهد داد جبهه مقاومت اسلامی به فرماندهی سردار ایرانی سپهبد قاسم سلیمانی شجاعانه در مقابل تروریسم تکفیری و حامیان و پشتیبانان آن ایستاد و مقتدرانه از حقوق مردم منطقه اعم از مسلمان و مسیحی، شیعه و سنی، عرب و کرد و ترکمن دفاع کرد و بساط حکمرانی تروریست‌ها در عراق و سوریه را برچید ولی رژیم آمریکا با ترور این سردار رشید ایرانی، انتقام تروریست‌های شکست خورده را از جبهه مقاومت گرفت و بار دیگر ثابت کرد در تقابل میان تروریست‌ها با ملت‌های منطقه، آمریکا همواره علیه ملت‌ها و همراه تروریست‌ها است.صرفنظر از غیرقانونی و نامشروع بودن تحریم‌های وضع شده از سوی امریکا و در حال اجرا از سوی دیگر کشورهای غربی، این تحریم ها مصداق بارز نقض حقوق اساسی و بنیادین ملت ایران است و از طنزهای تلخ تاریخ آن است که کشورهایی که به مسدود سازی دسترسی ملت ایران به سامانه‌های مالی و بانکی و جلوگیری از صادرات نفت ایران اکتفا نکرده، بلکه حتی غذا، دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مردم ایران را نیز تحریم کرده‌اند، مدعی حمایت از حقوق بشر در ایران هستند!
دبیر ستاد حقوق بشر افزود: ملت بزرگ و باعظمت ایران در دوره‌ی شیوع ویروس کووید ۱۹ نیز بار دیگر اصالت‌داشتن حقوق بشر و عدم آلودگی آن به ویروس سیاست را به اثبات رساند و سخاوتمندانه تجهیزات مبارزه با بیماری کرونا را حتی در اختیار کشورهای تحریم کننده جمهوری اسلامی ایران قرار داد تا حقوق بشر و نحوه رعایت آن را در عمل به آنها بیاموزد.
باقری ضمن قدردانی از حضور سفرا و نمایندگان سیاسی کشورها و هماهنگ کننده دفتر سازمان ملل در تهران و همکارانشان، آمادگی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران را به منظور توسعه همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در زمینه های حقوقی و قضایی از جمله در عرصه ارتقای شاخص‌های حقوق بشر اعلام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =