۱۱۱ دستگاه تولید ارز دیجیتال غیرمجاز در بم کشف شد

کرمان - ایرنا - فرمانده انتظامی استان کرمان از کشف ۱۱۱ دستگاه استخراج ارز دیجیتال که به صورت غیرمجاز در شهرستان بم در حال بهره برداری بود، خبر داد.

سردار عبدالرضا ناظری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در پی کسب خبری مبنی بر نگهداری و استفاده غیرمجاز از دستگاه های استخراج ارز دیجیتال در یک نقطه از شهرستان بم موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس آگاهی این شهرستان قرار گرفت.

وی بیان کرد: در این رابطه ماموران پلیس آگاهی بم با تکمیل تحقیقات خود به استقرار تعداد زیادی دستگاه بیت کوین در یک کارگاه سنگ بری پی بردند و ضمن هماهنگی با مقام قضائی از این محل ۱۱۱ دستگاه ماینر قاچاق که به صورت مخفیانه راه اندازی شده بودند را کشف کردند.

فرمانده انتظامی استان با بیان اینکه کارشناسان ارزش ریالی این دستگاه ها را بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال برآورد کرده اند، گفت: اشرافیت اطلاعاتی و عملیاتی پلیس سراسر استان، فرصت ارتکاب جرم را از مجرمان گرفته است که این مورد در حوزه کشف جرایم اقتصادی اهمیتی دوچندان دارد.

پول مجازی (بیت کوین) پیش از این با استفاده از رایانه‌های خانگی تولید می‌شد اما در سال‌های اخیر دستگاه‌های مخصوص تولید آن (ماینر) ساخته شد که واردات و استفاده از آنها در ایران غیرمجاز است.

استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به ۷۲ مگاوات ساعت برق است و  بسیاری از سودجویان در ایران به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان اقدام می‌کنند این در حالی است که ارز دیجیتال تولید شده با این شیوه به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.

شهرستان بم در فاصله ۱۸۵ کیلومتری شرق مرکز استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =