پایان انتظار سالن‌ها با اجراهای تازه

تهران- ایرنا- تعطیلی تماشاخانه‌های تئاتری به دلیل شیوع ویروس کرونا، پایان یافت و نمایش‌های جدید با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی اجراهای خود را به تدریج آغاز می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی تئاتر مستقل تهران، نمایش کوریولانوس بر اساس متنی‌ نوشته ویلیام شکسپیر سال گذشته با حمایت تئاتر مستقل تهران تولید شده و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته برای اجرا در ماه‌ آینده آماده می‌شود.

تراژدی کوریولانوس متنی است با رنگ و بوی سیاسی - اجتماعی در پنج پرده که بین سال‌های ۱۶۰۵ تا ۱۶۰۸ میلادی نوشته شده و به سرگذشت سردار رومی کایوس مارسیوس کوریولانوس در قرن پنجم پیش از میلاد می‌پردازد؛ این سردار پس از کامیابی در نبرد و سیاست، خواهان رهبری سیاسی است اما به دلیل ناسازگاری اهالی رُم، با دشمن هم‌پیمان می‌شود تا از مردم انتقام بگیرد.

این نمایش همچنین تابستان سال قبل پس از تجربه یک دوره اجرا در تهران به دعوت دبیر فستیوال itfok برای حضور در دوازدهمین دوره این رویداد راهی هندوستان‌ شد و در کنار ٧ گروه بین‌المللی دیگر به صحنه رفت.

کوریولانوس بعد از نمایش‌های باد شیشه را می‌لرزاند، رویای یک شب نیمه تابستان و رومولیت چهارمین تجربه کارگردانی مصطفا کوشکی در تئاتر مستقل به شمار می‌رود.

نقش صحنه منتشر شد

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، در اولین شماره این ماهنامه تخصصی که به سردبیری سیدجواد روشن منتشر می‌شود، پرونده‌ای موضوعی با عنوان سایبر دراما، همچنین مقالات، مصاحبه‌ها و گزارش‌های متنوع از رویدادهای تئاتری کشور  به چشم می‌خورد.

گزارشی از جشنواره فتح خرمشهر، مصاحبه با حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، صحبت‌های محمودرضا رحیمی دبیر جشنواره مجازی تئاتر+ خانه و گزارشی از برگزاری این رویداد، از مطالب مندرج در این شماره است.

همچنین مطالبی درباره زنده‌یادان صدیقه کیانفر، عبدالرضا حیاتی و نجف دریابندری از دیگر مواردی است که در این شماره گنجانده شده است.

نقش صحنه با قیمت ۱۵۰ هزارریال هم اکنون از طریق سایت تیوال قابل دسترسی برای عموم علاقه‌مندان است.

 اولین شب اجرای سنگلج پس از تعطیلی چهارماهه

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، روز گذشته تماشاخانه سنگلج اولین اجرای خود را پس از تعطیلی چهارماهه سالن های نمایش به دلیل شیوع ویروس کرونا، با انجام تمام تمهیدات لازم جهت حفظ اصل فاصله‌گذاری اجتماعی و اجرای پروتکل‌های بهداشتی برای پرسنل تماشاخانه، تماشاگران و گروه نمایشی به صحنه برد. استفاده از روکش یک‌بار مصرف برای صندلی‌ها، تب سنجی از تماشاگران در بدو ورود، ضدعفونی کردن بخش های مختلف تماشاخانه در قبل و پس از نمایش، الزام استفاده از ماسک و...  از جمله این اقدامات است.

هم‌چنین بر روی صندلی‌هایی که به منظور حفظ فاصله میان تماشاگران، به فروش نمی رسد، عکس هایی از هنرمندان تئاتر قرار داده شده تا هم اصل فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت گردد و هم حضور معنوی آن عزیزان، حس خالی بودن نصف ظرفیت سالن را کمرنگ کند.

تماشاخانه سنگلج که جزو معدود تماشاخانه های موجود در سطح کشور است که پس از بازگشایی مجدد سالن های نمایشی، اجرایی را به صحنه می برد، میزبان نمایش کابوسهای مرد مشکوک به کارگردانی ملیکا رضی است که تا اواسط تیرماه در دو سانس ۱۸ و ۲۰:۳۰ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

بازگشایی تماشاخانه سرو با نمایشی از حسین مسافرآستانه

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، نمایش برگشتن به کارگردانی حسین مسافرآستانه، از روز یکشنبه ۸ تیرماه سال جاری و با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی، در تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس به روی صحنه خواهد رفت.

این نمایش که سال گذشته در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور موفقی داشته و جایزه ویژه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس را از آن خود کرده بود، در اجرای عمومی خود نیز با استقبال مخاطبان مواجه شد. خیرالله تقیانی‌پور نمایشنامه این اثر را به رشته تحریر در آورده است.

تالار سایه میزبان اولین نمایش تئاتر شهر در سال ۹۹ می شود

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاترشهر، اولین نمایش تئاتر شهر در سال ۱۳۹۹ از روز سه شنبه دهم تیرماه با رعایت الزامات بهداشتی مربوط به سلامت تماشاگران و هنرمندان در تالار سایه این مجموعه روی صحنه می رود.

نمایش یه گازکوچولو به نویسندگی فرزانه سهیلی و کارگردانی فقیهه سلطانی از روز سه شنبه دهم تیرماه در تالار سایه تئاتر شهر میزبان مخاطبان خواهد بود. این نمایش ۲۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ در تالار سایه تئاتر شهر روی صحنه رفت اما به دلیل شیوع ویروس کرونا اجراهای آن متوقف شد.

بر اساس برنامه ریزی ها و مذاکرات انجام گرفته، طی روزهای اخیر مجموعه تئاترشهر با گروه هایی که اجرای آثار نمایشی آنها از روزهای پایانی سال ۹۸ برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود وارد مذاکره شده تا در قالب اولویت اول اجراهای سال ۱۳۹۹ نمایش های خود را روی صحنه ببرند. این در حالی است که روند مذاکره و هماهنگی با سایر گروه های نمایشی که در نوبت اجراهای تئاتر شهر قرار داشته و دارند، همچنان ادامه دارد که به محض نهایی شدن مذاکرات، درباره نمایش های آینده تالار های دیگر نیز اطلاع رسانی خواهد شد. 

نمایش یه گاز کوچولو به نویسندگی فرزانه سهیلی، کارگردانی فقیهه سلطانی و بازی گیلدا حمیدی، شهروز دل افکار، افشین غیاثی، مهسا مهجور، نورا هاشمی ساعت ۱۹:۳۰ به مدت زمان ۷۰ دقیقه و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان در تالار سایه تئاتر شهر با رعایت موازین مربوط به ضدعفونی و فاصله گذاری بهداشتی اجرای خود را آغاز می کند.

اجرای این اثر نمایشی در شرایطی میزبان مخاطبان خواهد بود که مدیریت مجموعه تئاتر شهرچندی پیش با انتشار شیوه نامه اجرایی و بهداشتی بازگشایی تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر پیرو دستور العمل ابلاغی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از انتشار اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا، هرگونه اجرای عمومی آثار نمایشی در این مجموعه با حضور تماشاگران و هنرمندان را منوط به اجرای دقیق این شیوه نامه دانست.

 این شیوه نامه مبتنی بر چند فصل تنظیم شده که طی آن ضمن بیان جزییاتی از دستورالعمل های بهداشتی موارد مربوط به حضور تماشاگران، هنرمندان، کارکنان و سایر مراجعه کنندگان به واحدهای مختلف، نحوه برنامه ریزی اجراهای کنونی و نمایش های آینده تالارهای مختلف تئاتر شهر، شرایط پذیرش مخاطبان برای تماشای آثار نمایشی و پیش بینی برای ارائه خدمات مناسب تر مورد توجه قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =