بازگشت اتباع افغانستان به ایران تسهیل شد

مشهد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی استاندار خراسان رضوی گفت: بازگشت اتباع افغانستان به کشور از طریق مرز دوغارون طی هفته جاری تسهیل شده است.

حسن جعفری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در قالب توافق دو کشور ایران و افغانستان در حال حاضر سفر اتباع افغانستان به ایران و سفر اتباع ایرانی به این کشور با دریافت روادید امکان پذیر است اما اولویت بازگشت با آن دسته از اتباع افغانستان است که در طول زمان مشخص به کشورمان سفر کرده و قصد بازگشت دارند.
وی ادامه داد: اولویت با اقشاری مانند دانشجویان افغانستانی و اتباعی است که اقامت موقت در ایران داشته و برای سفر موقت به افغانستان سفر کرده بودند و طی هفته جاری موافقت شد این افراد به ایران بازگردند و سفرشان تسهیل گردد و سفارت کشورمان نیز برای بازگشت آنان مساعدت خواهد کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: برای ورود سایر اتباع افغانستان به کشور همچنان مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا پابرجاست و فقط در حوزه مباحث تجارت و ویزاهای تجاری و افرادی مانند دانشجویان که قبلا اقامت قانونی در ایران داشته و اکنون مهلت اقامتشان در افغانستان رو به اتمام است می‌توانند از تسهیلات یاد شده بهره‌مند و از مرز دوغارون به کشور وارد شوند.

۲۰ خرداد ماه گذشته فرمانده انتظامی شهرستان تایباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: باتوجه به گسترش بیماری کرونا در این شهرستان و طی آخرین ابلاغ ستاد ملی مقابله با کرونا ورود اتباع کشور افغانستان از مرز دوغارون به داخل ایران به طور موقت ممنوع شد.

سرهنگ علی اکبر قربانی افزود: پلیس گذرنامه با توجه به حساسیت موضوع طبق ابلاغ کشوری تا اطلاع ثانوی از ورود اتباع افغانستان به غیر از رانندگان در حوزه صادرات، ترانزیت و واردات ممانعت خواهد کرد.

وی ادامه داد: طی چند روز گذشته شمار مبتلایان به این ویروس در این شهرستان افزایش یافته است از این رو از شهروندان تایبادی تقاضا می‌شود نکات بهداشتی را رعایت کرده و از ترددهای  غیر مجاز در شهر خودداری کنند و در صورت تردد در معابر شهری از ماسک استفاده کنند.

سالانه افزون بر یک میلیون نفر مسافر ایرانی و خارجی از طریق گذرگاه رسمی دوغارون وارد دو کشور ایران و افغانستان می شوند.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۱۲ هزار و ۵۰۱ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۹ هزار و ۹۹۶ نفر رسیده است.

براساس این گزارش تاکنون ۱۷۲ هزار و ۹۶ نفر از بیماران نیز بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =