روند شیوع کرونا در خراسان رضوی افزایشی است

مشهد- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تعداد بستری شدگان مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان خراسان رضوی که در خرداد ماه امسال کاهش یافته بود در حال حاضر دوباره روند افزایشی یافته است.

دکتر مهدی قلیان اول روز چهارشنبه در نشست ستاد مقابله با کرونا در شهرستان تایباد افزود: در حال حاضر روزانه ۱۵۰ تا ۱۶۰ بیمار سرپایی مبتلا به کرونا به مراکز تابعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی مراجعه می‌کنند و روزانه ۱۰۰ نفر از بیماران مشکوک به این بیماری در این مراکز بستری می‌شوند.

وی ادامه داد: ۳۵ تا ۴۰ درصد از بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد مبتلای قطعی به ویروس کرونا هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم اکنون ۲ شهر مشهد و تایباد از شهرهای زیرپوشش این دانشگاه از نظر کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی به قرارگرفتن شهرها و مناطق آلوده در وضعیت های زرد، نارنجی و قرمز اشاره کرد و افزود: ملاک قرارگرفتن هر منطقه در این وضعیت‌ها میزان ابتلا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر می‌باشد که اگر بیشتر از یک مورد مثبت باشد وضعیت زرد، سه مورد مبتلا در وضعیت نارنجی و بیشتر از آن در وضعیت قرمز قرار می‌گیرد.

قلیان اول ادامه داد: در حال حاضر هیچ کمبودی در زمینه داروها و اقلام بهداشتی حوزه پیشگیری کرونا در این استان نداریم و هم اکنون روزانه افزون بر ۷۰۰ تست کرونا در مشهد انجام می‌گیرد.

وی گفت: از زمان شیوع بیماری کرونا در این استان تاکنون افزون بر ۵۰ نفر از نیروهای بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به این ویروس مبتلا شده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به فعالیت مراکز ۱۶ ساعته حوزه بهداشت و درمان در استان خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: هم اکنون ۳۸ مرکز ۱۶ ساعته در این استان فعال است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد نیز گفت: در حال حاضر وضعیت شهرستان تایباد از نظر شیوع کرونا در حالت بحرانی قرار دارد و حتی به جرات می‌توان گفت از وضعیت قرمز هم فراتر رفته است. 

حیدر احسانی افزود: در پنج هفته گذشته شیوع بیماری کرونا در این شهرستان به اوج خود رسیده است.

وی ادامه داد: از ابتدای شیوع بیماری کرونا در شهرستان تایباد تاکنون ۳۵۰ نفر در تنها مرکز پذیرش بیماران مبتلا به این ویروس بستری شده‌اند.

حدود ۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و به بقیه جمعیت استان توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شود.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۱۲ هزار و ۵۰۱ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۹ هزار و ۹۹۶ نفر رسیده است.

براساس این گزارش تاکنون ۱۷۲ هزار و ۹۶ نفر از بیماران نیز بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha