۲۵۰ طرح پژوهشی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرا شد

مشهد- ایرنا- مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۳۰۰ طرح و ایده پژوهشی از سوی محققان و متخصصان با موضوع بیماری ویروسی همه‌گیر کرونا به این دانشگاه ارائه شده که ۲۵۰ طرح از این تعداد به تایید استادان ذیربط رسیده و اجرایی شده‌ است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز چهارشنبه به نقل از دکتر سعید اسلامی گزارش داد: انجام پژوهش، مقررات و چارچوب‌های خاص خود را دارد و فرد ایده دهنده در جهت پیشگیری، مدیریت و درمان بیماری‌های مختلف همچون کرونا طرح‌های خود را ارائه می‌دهد و برخی از آنها پس از بررسی لازم از سوی متخصصان و اعضای هیأت علمی و تأیید نهایی از سوی کمیته اخلاق و شورای پژوهشی وارد مرحله اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه افرادی که طرح و ایده‌ای با موضوع کووید ۱۹ یا سایر موضوعات دارند می‌توانند طرح خود را به‌صورت حضوری و مکتوب یا از طریق ایمیل به آدرس ramresearch@mums.ac.ir به معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحویل دهند افزود: در این مرحله تنها ارائه طرح و ایده مکتوب کفایت می‌کند.

مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: طراحان در صورت نیاز، دعوت حضوری می‌شوند تا شواهد و نتایج علمی و عملی مؤثر و ثمربخش طرح و ایده خود را بیان کنند و در مرحله بعد این افراد به اعضای هیأت علمی و کارکنان مربوطه معرفی می‌شوند تا طرح و ایده به یک پروژه پژوهشی تبدیل شود و پس از طی مراحل و تأیید کمیته اخلاق به مرحله اجرا درآید.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۳۰۰ طرح و ایده پژوهشی با موضوع کرونا دریافت شده که از این تعداد بیش از ۲۵۰ مورد آن به تأیید رسیده و به مرحله  اجرا درآمده است گفت: همچنین از مجموع طرح‌ها و ایده‌های پذیرفته شده بیش از ۲۰ مورد آن با موضوع طب سنتی بوده ‌است.

دکتر اسلامی افزود: بخشی از اقداماتی که با موضوع کرونا مطرح می‌شود هنوز در مرحله پژوهش قرار دارد و امکان پاسخ قطعی تا پایان کار و زمان نتیجه‌گیری نهایی وجود ندارد و از عموم مردم می‌خواهیم عجله‌ای در این خصوص نداشته باشند.

وی ادامه داد: تعداد طرح‌ها و ایده‌هایی که با موضوع کرونا ارائه شده به نسبت مواردی که در سایر موضوعات است قابل توجه بوده و بررسی برخی از طرح‌ها و ایده‌ها به جهت حساسیت بسیار زمان‌بر است.

مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تأکید بسیار بر ارزیابی دقیق کیفیت طرح‌ها داشته‌ایم و معتقدیم که تعداد کمتر اما با کیفیت بهتر، مهمتر از طرح‌ و ایده بسیار با کیفیت کمتر است.

وی با تأکید بر اینکه در طرح و ایده ارائه شده باید به موضوعات امنیت، اخلاق، حقوق و سلامت توجه شود افزود: برخی از طرح‌ها با توجه به حساسیتی که دارند در گام نخست روی حیوان اجرا می‌شود و اگر ثمربخش بود روی انسان اجرا می‌گردد اما برخی دیگر از طرح‎ها و ایده‌های پیشگیری، دارویی و درمانی به جهت آنکه از قطعیت بیشتری در فرضیات و اثربخشی برخوردار هستند پس از اخذ رضایت آگاهانه روی انسان انجام می‌شود. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۱۲ هزار و ۵۰۱ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان ۹ هزار و ۹۹۶ نفر را در کشور گرفته است. همچنین تاکنون ۱۷۲ هزار و ۹۶ نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =