موانع فیزیکی و فرهنگی چالش مهم حضور معلولان در جامعه است

اصفهان- ایرنا - معاون امور توانبخشی اداره‌کل بهزیستی اصفهان گفت: موانع فیزیکی و فرهنگی یکی از چالش‌های مهم برای امکان حضور و تردد معلولان در جامعه است.

پژمان پورشبانان روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: موانع فرهنگی شامل باور نکردن، بی‌توجهی و ناآگاهی از توانایی‌های افراد معلول و صرف دیدگاه ترحمی نسبت به آنهاست.

وی ادامه داد: موانع فیزیکی نیز شامل تمامی مشکلات در تردد معلولان از مناسب سازی معابر و ادارات تا وسایل حمل و نقل و دیگر موارد است.

معاون امور توانبخشی اداره‌کل بهزیستی اصفهان، تفکیک افراد معلول و سالمند را از دیگران جز موانع فرهنگی دانست و گفت: باید با تلفیق تمامی مراکز و امکانات برای معلولان و سالمندان در کنار افراد عادی، شرایط حضور آنها را در بستر جامعه فراهم کرد.

وی با اشاره به مجموعه اقدامات بهزیستی به معلولان شامل خدمات مبتنی بر افراد و موسسات که بسیار هم هزینه‌بر است گفت: زمانی اقدامات و خدمات بهزیستی به معلولان به نتیجه می رسد که موانع فرهنگی و فیزیکی در جامعه برطرف شود.

 معاون امور توانبخشی اداره‌کل بهزیستی اصفهان با اشاره به تاکید بر مناسب سازی به شهرداری و تمامی دستگاه های اجرایی استان گفت: در این راستا شهرداری همکاری خوبی در این زمینه داشته است و امسال بالغ بر ۵۴ میلیارد ریال برای این امر در اصفهان اختصاص داده است.

پورشبانان، بیشترین کم کاری ادارات در مناسب‌سازی‌ها را در بخش سرویس بهداشتی ذکر کرد و افزود:  برای تاکید و نظارت بر مناسب سازی ادارات برای تردد معلولان، ۳۰ تیم آموزش دیده و تخصصی از هفته جاری نظارت‌های خود را آغاز کرده‌اند.

وی همچنین به ایجاد و راه‌اندازی سامانه ویژه حمل و نقل معلولان در آینده‌ای نزدیک با همکاری و همت شهرداری اصفهان اشاره کرد.

معاون امورتوانبخشی بهزیستی اصفهان همچنین با اشاره به خدمات بهزیستی به معلولان گفت: چند سالی است که این خدمات از شکل دولتی به غیردولتی تغیر یافته و در قالب یارانه به معلولان پرداخت می‌شود.  

حدود ۱۰۸ هزار معلول زیر پوشش بهزیستی استان اصفهان هستند که از این تعداد ۲۹ هزار معلول جسمی حرکتی، ۲۴ هزار معلول ذهنی، ۱۲ هزار معلول اعصاب و روان، ۱۳ هزار معلول شنوایی، هفت هزار معلول بینایی و ۲۱ هزار سالمند هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =