استاندار سمنان: نقدینگی مورد نیاز شرکت عقاب افشان تصویب می‌شود

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: نقدینگی مورد نیاز شرکت عقاب افشان امروز چهارشنبه در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان تصویب می‌شود.

علیرضا آشناگر روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از چند واحد تولیدی شهر سمنان با اشاره به موضوع شرکت عقاب افشان گفت: این شرکت از شرکت های خوب استان و کشور است و تولیدات آن با محصولات جهانی رقابت دارد.

آشناگر با بیان اینکه تحریم ها مشکلاتی را برای تامین مواد اولیه شرکت عقاب افشان ایجاد کرده است اظهار کرد: باتوجه به تعهدی که در مدیریت این شرکت وجود دارد تمام تلاش بر این است که تاثیر تحریم ها را به حداقل برسانیم.
وی با اشاره به برگزاری نشستی با مدیریت این شرکت در روزهای گذشته گفت: در هفته گذشته نشستی با مدیریت شرکت داشتیم و تصمیماتی اتخاذ شد، تصمیم اول این بود که نقدینگی را تامین کنیم که امروز نیز مطرح و تصویب خواهد شد سپس به ستاد مرکزی اعلام می شود تا تامین مالی این شرکت با مشکل مواجه نشود.
استاندار سمنان با تاکید بر اینکه یک سری مشکلات قضایی در خصوص فروش وجود دارد دارد ابراز کرد: این مشکلات ارتباطی با قسمت اداری و اجرایی ندارد و باید به سرعت از سوی تعزیرات حکومتی تعیین تکلیف شود البته مسئولان قضایی استان نهایت همکاری را داشته و در استان مشکلی وجود ندارد.
آشناگر مراحل ورود مواد اولیه را یکی دیگر از مشکلات شرکت عقاب افشان عنوان کرد و افزود: آن چیزی که مربوط به استان است مشکل جدی وجود ندارد و گمرک استان نهایت همکاری را دارد اما در سطح ملی مشکلاتی وجود دارد.
وی از ارائه پیشنهاداتی به معاون اول رئیس جمهوری خبر داد و گفت: پیشنهاداتی برای ترخیص سریعتر کالا به معاون اول رئیس جمهوری ارائه شد تا منتظر تامین ارز نباشند و ترخیص کالا بصورت درصدی با تایید گواهی تامین ارز را داشته باشند.
استاندار سمنان با اشاره به اعلام آمادگی وزارت کشور برای خریداری اتوبوس های عقاب افشان و سفر قریب الوقوع معاون عمرانی وزیر کشور به سمنان ابراز کرد: در هفته گذشته در نشست با معاون عمرانی وزارت کشور از سوی این معاونت اعلام شد آمادگی خریداری اتوبوس های این شرکت برای تامین ناوگان اتوبوسرانی کشور وجود دارد و امیدواریم با حضور ایشان طی روزهای آینده قرارداد منعقد شود.
آشناگر در ادامه تصریح کرد: به شرطی که کارخانه و مدیریت آن امادگی و توان تامین اتوبوس را داشته باشند در نشستی که با مدیریت شرکت داشتیم قرار شد با تمهیداتی که با دیگر کشورها خواهند داشت مواد اولیه تامین شود.
 

جمعی از کارگران شرکت عقاب افشان که این روزها با مشکل تامین قطعات اولیه دست و پنجه نرم می کند، روز دوشنبه هفته جاری با حضور در استانداری سمنان خواستار دخالت مسوولان این استان برای جلوگیری از تعدیل گسترده نیرو در این واحد تولیدی شدند.

آن طور که برخی کارگران این واحد تولیدی مدعی شدند، شرکت عقاب افشان قصد اخراج حدود ۴۶۱ کارگر خود به دلیل اتمام قرارداد را دارد.

کارگران هم چنین اذعان داشتند عقاب افشان به دلیل تحریم ها در تامین قطعات اولیه ساخت اتوبوس دچار مشکل شده است و از این رو قصد تعدیل نیرو را دارد.

در عین حال سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان در گفت و گو با ایرنا اطمینان داد که نیروهای کارخانه اتوبوس‌سازی عقاب افشان فعلا از کار بیکار نمی‌شوند.

حبیب‌الله خجسته‌پور ابراز داشت: این شرکت سالیان سال برای کارگران خود حق بیمه پرداخت کرده است و می ‌تواند با معرفی کارگران خود به بیمه از حق خود استفاده کند.

مسایل و مشکلات این واحد تولیدی هم چنین روز یکشنبه اول تیرماه با حضور مدیر شرکت عقاب افشان و استاندار سمنان بررسی شده بود.

عقاب افشان بزرگترین تولیدکننده اتوبوس شهری و بین شهری در بخش خصوصی کشور است که با سابقه ۶۰ ساله در زمینه تولید انواع اتوبوس، توانسته نقش مهمی را در نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی کشور ایفا کند.

بیش از ۹۵۰ نفر در این شرکت اتوبوس سازی در شهرک صنعتی بزرگ سمنان مشغول به کار هستند و با وجود کاهش تولید، طرح تعدیل نیرو در این واحد صنعتی مادر در سال ۹۸ نیز مطرح شده بود.

بعد از توافقنامه برجام، شرکت عقاب افشان در سال ۹۶ موفق به تولید بیش از یک هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس شهری و بین شهری و ۱۰۰ دستگاه مینی بوس شد که رکوردی در تاریخ این شرکت به شمار می‌رفت، اما با خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، تولید در این شرکت در اواخر سال ۹۷ کاهش چشمگیر یافت.

کارخانه این شرکت در شهرک صنعتی سمنان در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار و فضای سرپوشیده بیش از ۶۵ هزار مترمربع قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha