تلقیح موفقیت‌آمیز داروی لانزوپرازول با پلیمرها در دانشگاه کاشان

کاشان- ایرنا- محققان دانشگاه کاشان موفق به تلقیح موفقیت‌آمیز داروی لانزوپرازول با پلیمرها از طریق فناوری دی‌اکسید کربن فوق بحرانی شدند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی و سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه کاشان روز چهارشنبه در این زمینه گفت: داروی لانزوپرازول با هدف کاهش مقدار اسید تولید شده در معده و برای بیماری‌هایی مانند زخم معده و روده، بیماری‌های گوارشی، التهاب مری ساینده و سندروم زولینگرـ الیسون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

غلامحسین صدیفیان افزود: یکی از مشکلات کنونی دارو آن است که حلالیتش در محیط بدن کم و مقدار آن ۰.۰۴۴ میلی‌گرم بر میلی‌لیتر است و هدف از انجام پژوهش جدید، افزایش حلالیت این دارو از طریق نانو ذره کردن و تلقیح همزمان آن در ۲ پلیمر محلول در آب بود.

وی بیان کرد: این روش در زمره فناوری‌های سبز محسوب می‌شود که مشکلات مرسوم و روش‌های سنتی مانند استفاده از حلال‌های سمی و سیستم‌های ناپایدار را در پی نخواهد داشت.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی  دانشگاه کاشان اضافه کرد: اندازه ذرات دارو در روش جدید از مقیاس چند میکرومتر نزدیک به ۱۰۰ نانومتر کاهش یافت و از جمله مزیت‌های استفاده از این فناوری می‌توان به انجام عملیات در دمای پایین و کاهش زمان فرایند تلقیح اشاره کرد.

به گفته وی، این روش در حال حاضر در آزمایشگاه سیالات فوق بحرانی و نانوفناوری دانشگاه کاشان برای انجام امور تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صدیفیان یادآور شد: نتایج ارزشمند این پژوهش نوین، در مجله سیالات فوق بحرانی (The Journal of Supercritical Fluids, IF=۳.۴۸۱) در ۱۹ صفحه به چاپ رسیده است.

نزدیک به ۹ هزار نفر دانشجو در ۲۰۰ رشته گرایش در ۱۱ دانشکده و ۱۲ پژوهشکده دانشگاه کاشان به تحصیل اشتغال دارند.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =