ادارات خراسان شمالی زمین مازاد خود برای ساخت مسکن را اعلام نکردند

بجنورد-ایرنا- سرپرست معاونت مسکن و ساختمان راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: بیشتر دستگاه‌های اجرایی استان، زمین و مستغلات خود را برای ساخت مسکن خوداظهاری کرده‌اند اما هیچ دستگاهی زمین خود را مازاد اعلام نکرده است.  

علی فخرانی روز جمعه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعلام نشدن زمین مازاد،  خلاف واقع است، زیرا مشاهدات میدانی نشان می دهد که این نوع زمین ها وجود دارد اما دستگاه‌های اجرایی به بهانه های مختلف سعی در حفظ مالکیت آن دارند.  

وی افزود: در چند سال گذشته پس از سفر رهبر معظم انقلاب به استان، انتقال پادگان ۱۱ هکتاری ارتش به خارج شهر کلید خورد اما آنچه مدیران شهری بر سر شهر آوردند، واگذاری بخش بزرگی از آن اراضی بدون پشتوانه کارشناسی بود.  

فخرانی با بیان اینکه شهر از خروج پادگان سود نبرد اما عده ای اندک، منافع زیادی به‌دست آوردند اظهار داشت: نمونه دیگر از زمین مازاد، پادگان ۱۴ هکتاری ارتش در خیابان فردوسی است که ضرورت دارد که منافع شهر در آن لحاظ شود.  

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت:  در کشور سیاست های غیر رسمی وجود دارد که در قاعده «اقتصاد سیاسی فضا» می گنجد و از نگاه توسعه گرایانه خارج می شود و دستگاه های دولتی منافع اقتصادی خود را به توسعه شهر ترجیح می دهند.

وی افزود: مصادیق دیگری از زمین مازاد جهاد کشاورزی در شهر وجود دارد که می تواند در اهداف بازآفرینی شهری مورد استفاده قرار گیرد همچنین زمین های زندان بجنورد می‌تواند با خروج آن از شهر، سهم بزرگی در توسعه داشته باشد،  قطعات دیگر از دستگاه های اجرایی در شهر وجود دارد که به نظر مازاد است.

فخرانی با اشاره به اینکه شهرداری ها و دستگاه های مختلف قرار بود زمین های بلااستفاده خود را در اختیار بازآفرینی شهری قرار دهند گفت: در کشور ما مدیریت شهری به شدت تفرق دارد، عدم یکپارچگی در مدیریت شهری، مدیران شهری را توسعه گر تربیت نمی کند،  پس طبیعی است مدیری که ذهن و اندیشه توسعه نداشته باشد.

وی اظهار داشت: شهر را فقط از دریچه اقتصادی می بیند در صورتی که شهر به مثابه یک موجود زنده است، جان دارد، روح دارد، جسم دارد. مدیران شهری توسعه زدا از اعلام زمین ها برای سرمایه گذاری مسکن امتناع می کنند و خست به خرج می دهند.

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان راه و شهرسازی خراسان شمالی افزود: چون به فکر توسعه همه جانبه ی شهر نیستند. در استان دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی در اعلام اراضی مازاد،  حتی برای تامین مسکن کارمندان خود همکاری نکرده اند.  

بر اساس اعلام مسوولان راه و شهرسازی خراسان شمالی، شهروندان این استان، تا افق ۱۴۰۰، ۳۰ هزار مسکن کم دارند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =