افغانستان پروازهای بین المللی را از سرگرفت

کابل - ایرنا - با اعلام وزارت دارایی افغانستان مبنی بر کاهش قابل ملاحظه درآمد، دولت این کشور امروز چهارشنبه پروازهای بین‌المللی را برای کاهش اثرات منفی ویروس کرونا بر اقتصاد، از سرگرفت.

«عمر صبور» رئیس فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در کابل، امروز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که نخستین پرواز بین‌المللی توسط شرکت هوایی ترکیه‌ای به نام «ترکیش ایرلاین» با ۳۵۰ مسافر در فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی بر زمین نشست.

صبور گفت که پس از سه ماه توقف پروازهای خارجی، امروز نخستین گروه از مسافران افغان از خارج کشور به کابل منتقل شدند و افرادی هم که در اثر توقف پروازها در کابل مانده بودند، انتقال داده می‌شوند.

وی اضافه کرد که فردا پنجشنبه هم شرکت هوایی امارات نخستین پرواز خود به کابل را انجام خواهد داد و بدنبال آن شرکت های هوایی داخلی افغانستان نیز آماده انتقال مسافران به داخل و خارج از کشور هستند.

رییس فرودگاه حامد کرزی افزود که این هواپیماها تنها مسافرانی را منتقل می‌کنند که به کرونا مبتلا نباشند و تمام توصیه‌های شرکت هوانوردی را مراعات کنند.

تمام مسافرانی که وارد فرودگاه کابل می‌شوند و یا مسافرانی که خارج می‌شوند مجبور به پوشیدن ماسک، رعایت فاصله تعیین شده و معاینه پزشک خواهند بود.

«محمدقاسم وفایی زاده» رئیس شرکت هوانوردی افغانستان هم در فیسبوک خود نوشته است که ترکیش ایرلاین نخستین شرکت خارجی است که از امروز چهارشنبه پروازهای خود به کابل را آغاز کرده است.

وی افزوده است که شرکت هوایی امارات نیز از فردا پنجشنبه پروازهای خود به دوبی و کابل را دوباره آغار می‌کند. تمام مسافرینی که به قصد ترکیه، امارات و کشور های اروپایی و آمریکا قصد سفر دارند و روادید و یا مجوز اقامت این کشورها را دارند، می‌توانند از فردا با پروازهای بین المللی مسافرت کنند.

وفایی زاده از تمامی مسافران خواسته است که دستورالعمل اداره هوانوردی و توصیه های بهداشتی وزارت بهداشت را از آغاز تا پایان سفر رعایت کنند.

در این حال وزارت دارایی افغانستان اعلام کرده است که درآمد دولت امسال نسبت به سال گذشته در اثر ویروس کرونا ۲۰ میلیارد افغانی کاهش یافته است. امروز هر یک دلار آمریکایی، ۷۷ افغانی مبادله می‌شود.

پیش از این شرکت هوانوردی افغانستان از خسارت ۲۰ میلیون دلاری شرکت‌های هوایی این کشور خبر داده بود که در اثر ویروس کرونا به آنها تحمیل شده است.

اتاق تجارت و بازرگانی افغانستان هم پیش از این از خسارت صدها میلیون دلاری در روند صادرات و واردات این کشور بویژه در مرز با پاکستان خبر داده بود و با تلاش‌های دولت افغانستان روز دوشنبه گذشته پس از چهار ماه برای نخستین بار مرزهای پاکستان به روی صادرات این کشور گشوده شد.

بانک جهانی هم از وضعیت اقتصادی کشورهای آسیایی در سایه ویروس کرونا گزارشی منتشر کرده بود که در آن به کاهش ۵.۹ درصدی رشد اقتصادی افغانستان امسال نسبت به سال ۲۰۱۹ خبر داده بود.

در این حال رییس جمهوری افغانستان روز سه شنبه در نشست کابینه دولت، گفت که کشور در مرحلۀ فلاکت‌بار ناشی از شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است.

وی از مردم این کشور خواست که برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر به توصیه‌های بهداشتی توجه جدی کنند تا از اثرات منفی ویروس کرونا جلوگیری شود.

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت افغانستان، تاکنون در این کشور ۲۹ هزارو ۴۸۱ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این جمله ۶۱۸ تن جان باخته‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =