دوران کرونایی ، فرصتی برای بازسازی اماکن ورزشی است

ساری - ایرنا - یک کارشناس حوزه ورزش استان مازندران گفت: در شرایط کرونایی که بالاجبار سالن ها و فضاهای ورزشی تعطیل هستند فرصت مناسب برای بازسازی و ترمیم این فضاها به شمار می‌رود.

بیماری کرونا از اواخر پارسال در کشور بروز کرد و در این مدت باعث شد تا بسیاری از بخش ها از جمله بخش ورزشی و فعالیت های مربوط به آن متوقف شود . 

شرایط پیش آمده اثرات خود را بر بخش های مختلف ورزش وارد کرد به طوریکه با لغو مسابقات ورزشی تلاش های چندین ماهه ورزشکاران برای حضور در میادین بین المللی و داخلی بی ثمر ماند .

علاوه بر این مساله کرونا باعث ریزش شدید ورزشکاران سازمان یافته شده است و ظرفیت فضای مجازی برای تمرین افراد در منازل هم نتوانست به این قضیه کمکی بکند به طوریکه تنها در ورزش بانوان استان مازندران ریزش تعداد ورزشکاران سازمان یافته قابل ملاحظه است .

آمار تعداد ورزشکاران سازمان یافته زن مازندران در سه ماهه نخست امسال تنها یک هزار و ۷۹۸ نفر است. این در حالیست پارسال بیشتر از ۶۰ هزار ورزشکار زن سازمان یافته در این استان ثبت شد که به طور تقریبی ماهانه پنج هزار ورزشکار زن سازمان یافته بود .

مریم فرجپور ، معاون اداره کل ورزش و جوانان مازندران که خود سالهای متمادی در ورزش فعالیت می کند به خبرنگار ایرنا گفت : نمی توان اثرات و تبعات بد کرونا را بر روی ورزش نادیده گرفت که مهمترین آن در بخش ورزش مبتدیان همان کاهش چشمگیر ورزشکاران می باشد . 

وی افزود : به طوریکه در بخش ورزش بانوان مازندران که پارسال بیشتر از ۶۰ هزار ورزشکار سازمان یافته جذب کردیم در سه ماهه نخست امسال با کاهش بیش از ۹۰ درصدی در این بخش مواجه هستیم و با وجود اجازه فعالیت به سالن های خصوصی ورزشی نمی توان انتظار داشت همچون گذشته افراد برای ورزش کردن به این فضاها بیایند .

این کارشناس حوزه ورزش مازندران ادامه داد : علاوه بر این کرونا باعث تعطیلی تمامی فعالیت های ورزشی شده است و از این رو ورزش قهرمانی و قهرمان پروری را در کشور تحت تاثیر خود قرار داده است . 

فرجپور اضافه کرد : اما با تمامی ضرباتی که کرونا بر پیکره ورزش جامعه وارد کرده است می توان از دید مثبت به آن نگاه کرد چرا که این فرصت و تنفس را برای فضاهای ورزشی ایجاد کرده است تا برنامه بازسازی و ترمیم برای آنها پیاده بشود . 

وی گفت : پیش از کرونا و با توجه به استفاده تمام وقت فضاهای ورزشی دولتی برای برگزاری مسابقات و تمرین ورزشکاران همواره با ترافیک حضور افراد مواجه بود و غالبا فرصت و زمانی برای بازسازی این فضاها فراهم نبود .

معاون امور بانوان ورزش و جوانان مازندران اضافه کرد : اجاره بودن سالن های ورزشی دولتی در اختیار هیات ورزشی باعث شده بود تا این مجموعه ها برای کسب درآمد بیشتر اکثر مواقع شلوغ و در اختیار مربیان و ورزشکاران قرار داشته باشند .

وی گفت : اکنون که شرایط کرونایی باعث شده تا این فضاها استفاده کمی از آنها شود می توان از این فرصت برای اجرای طرح های بازسازی که مدتها معطل مانده بودند استفاده کرد .

اداره کل ورزش و جوانان مازندران ۵۲۸ سالن ورزشی سرپوشیده و روباز در اختیار دارد. علاوه بر این تعداد اماکن ورزشی سایر دستگاه های دولتی ۲۱۶ مکان به متراژبیش از ۴۳ هزار متر مربع است .

سرانه کل فضای ورزشی هر مازندرانی با احتساب فضاهای دولتی و بخش خصوصی یک و ۳۸ صدم سانتی متر است .

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =