تداوم شوی ایران هراسی پمپئو برای تمدید تحریم تسلیحاتی

تهران- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در ادامه شوی ایران‌هراسی خود مدعی شد که با پایان تحریم تسلیحاتی، اروپا و آسیا در تیررس ایران قرار خواهند گرفت.

مایک پمپئو سه‌شنبه شب در توئیتی نوشت: اگر تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در ماه اکتبر پایان یابد، تهران قادر خواهد بود جنگنده‌های جدید SU-۳۰ روسیه و J-۱۰ چین را خریداری کند.
وی ادعا کرد: با این هواپیماهای بسیار مرگبار، اروپا و آسیا ممکن است در تیررس ایران قرار بگیرند. آمریکا هرگز اجازه نخواهد داد این اتفاق رخ دهد.
به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که ذیل توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام با اجماع اعضای شورا به تصویب رسید، جمهوری اسلامی ایران مجاز خواهد بود از ۲۷ مهرماه امسال نسبت به خرید و فروش تسلیحات متعارف اقدام کند.
پیش از این، قطعنامه ۲۲۳۱ خرید و فروش این تسلیحات را منوط به اخذ مجوز از شورای امنیت کرده بود و در واقع خرید و فروش تسلیحات، تحت تحریم قرار نگرفته بود.
آمریکایی‌ها با گذشت ۲ سال و نیم از خروج یکجانبه از برجام و پایان دادن رسمی به مشارکت خود در این توافق بین‌المللی، اکنون مدعی شده‌اند می‌توانند از این ساز وکار برای بازگرداندن ممنوعیت تسلیحاتی و حتی تحریم‌های شورای امنیت استفاده کنند.
جمهوری اسلامی ایران و سایر طرف‌های برجام، این ادعا را با صراحت رد کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =