۲۳ هکتار مرتع‌ و عرصه‌ محیط زیست استان اصفهان در آتش سوخت

کاشان- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: ۲۳ هکتار از مرتع‌ها و عرصه‌های محیط زیست به ویژه در غرب و جنوب این استان از ابتدای سال‌جاری تاکنون به علت وقوع ۱۵ فقره حادثه دچار آتش‌سوزی شده است.

منصور شیشه‌فروش عصر سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران بیان کرد: علت بروز بیش از ۹۰ درصد این آتش‌سوزی‌ها خطای انسانی بوده است و گردشگران یا دامداران بدون مراقبت و رعایت نکات ایمنی، آتش روشن کرده‌اند.

وی به گردشگران، مرتعداران، دامداران و کشاورزان توصیه کرد، از روشن کردن آتش در مناطق مرتفع، عرصه‌های منابع طبیعی و زمین‌های کشاورزی خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان یادآور شد: بطری‌های آب و اشیای براق رها شده در طبیعت در برابر نور خورشید به مانند یک عدسی عمل می‌کنند و می‌توانند موجب بروز آتش‌سوزی در مرتع‌ها شوند که گردشگران نباید این گونه اشیا را در طبیعت رها کنند.

وی همچنین به اجرای طرح مبارزه با ملخ‌ها در سطح ۱۲ هزار هکتار از مرتع‌ها و عرصه‌های کشاورزی از سوی مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در سال‌جاری اشاره کرد و افزود: این اقدام به هنگام برای پایش، ردیابی و کنترل و لانه‌کوبی اجرا و خوشبختانه در شهرستان‌های لنجان، تیران و کرون، سمیرم، شهرضا، نایین و کاشان کنترل ملخ‌های بومی و مراکشی انجام شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهارداشت: مقابله با هجوم ملخ‌های صحرایی در مناطق سمیرم و شهرضا نیز در سطح سه هزار هکتار از سوی جهاد کشاورزی این استان به اجرا درآمد.

استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار مساحت دارد که بیش از ۹۰ درصد آن را عرصه‌های طبیعی و ملی شامل می‌شود که از این میزان نزدیک به ۱۰۰ هزار هکتار جنگل، ۶ میلیون هکتار مرتع و سه میلیون هکتار بیابان است.

شنا در منابع آب ممنوع است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در ادامه با اشاره به آغاز فصل تابستان گفت: ۳۵ مورد حادثه از ابتدای سال‌جاری تا کنون در منابع آبی، رودخانه‌ها، کانال‌ها و استخرهای ذخیره آب کشاورزی این استان رخ داده است که ۲۴ مورد آن به غرق شدن افراد منجر شد که نجات پیدا کرده‌اند.

به گفته وی، هشت نفر نیز در استخرهای ذخیره آب کشاورزی و سایرین در منابع سدها، رودخانه‌ها و کانال‌ها غرق شدند.

شیشه‌فروش تصریح کرد: مدیریت بحران استانداری اصفهان به همه ساکنان و گردشگران هشدار می‌دهد که به علت غیر ایمن بودن از منابع آب این استان برای شنا کردن یا آب‌تنی استفاده نکنند؛ خود بدنه و وضعیت مخزن سدها نیز به علت اینکه از ذوب آب برف تشکیل شده است حالت سنگینی دارد و ورود در آنها به جان‌باختن افراد منجر خواهد شد.

وی اضافه کرد: استخرهای ذخیره آب کشاورزی نیز چون حالت لغزندگی دارند، به غرق شدن افراد منجر می‌شوند که به جهادکشاوزی، مالکان و بهره‌برداران این استخرها نیز ابلاغ شده است تا ضمن نصب تابلوهای هشداردهنده، نردبان و طناب نجات، برای جلوگیری از ورود افراد نسبت به فنس‌کشی  اطراف استخرها نیز اقدام کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان همچنین گفت: تیم‌های گشت و نظارت در منابع آبی دیگر از جمله رودخانه‌ها و کانال‌ها به ویژه در روزهای پایانی هفته بارزسی انجام می‌دهند تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود.

بر اساس آمار پزشکی قانونی استان اصفهان، سال گذشته ۹۳ نفر (شامل ۸۰ مرد و ۱۳ زن) بر اثر غرق شدن در این استان جان خود را از دست دادند که نسبت به سال ۹۷ حدود ۷۸ درصد افزایش داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =