۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۲۱
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83831762
۰ نفر

برچسب‌ها

اعلام حمایت روسیه از عضویت دائمی هند در شورای امنیت

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کشورش در راستای دمکراتیک تر و عادلانه تر شدن ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار عضویت دائمی هند در این شورا است.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا از مسکو، سرگئی لاوروف پس از اجلاسی که به صورت وبینار میان وی و وزیران امور خارجه هند و چین برگزار شد به خبرنگاران این مطلب را گفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآور شد: نمونه های فراوانی از همکاری مشترک میان روسیه، چین و هند وجود دارد و نشان می‌دهد که سه کشور قدم های خود را در بسیاری از مسائل با هم هماهنگ می کنند ضمن اینکه روسیه بار دیگر اعلام می کند که از عضویت هند به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت خواهد کرد.

لاوروف اضافه کرد: هند مدعی قوی برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل است و این اقدام در راستای اصلاح این نهاد بین المللی مورد پیگیری قرار گرفته است به همین دلیل کرملین از نامزدی برای عضویت دهلی‌نو حمایت می کند.

وی گفت: ما با حمایت خود از هند نشان می دهیم که ساختار فعلی اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل نشانگر نقش نداشتن کشورهای در حال توسعه در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین است البته طرف دیگر این سکه، نشانگر نقش برتر شرکای غربی برای تسلط بر شورای امنیت است حال آنکه شرایط فعلی می طلبد این ساختار عادلانه تر و دمکتراتیک تر باشد.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: امروز با همتایان خود از چین و هند درباره صیانت از حقایق جنگ جهانی دوم نیز به صورت مشروح گفت وگو کردیم و برتلاش مشترک برای مقابله با جعل تاریخ تاکید شد ضمن اینکه در خصوص همکاری های مشترک میان «ریک» ( به روسی مخفف: روسیه، هند و چین) برای مقابله با ویروس کرونا میان سه کشور و سطح جهانی تاکید کردیم.

وی گفت سه کشور با ابراز نگرانی از سیاست های مخرب شماری از کشورها برای برهم زدن معماری امنیت جهان به نفع خود انتقاد کرده و آن را اقدامی غیرسازنده و یک جانبه خواندند که بر استفاده نامشروع از زور، دخالت در امور داخلی کشورهای مستقل و تلاش برای تحمیل قوانین ملی بر قوانین بین المللی استوار شده است.

لاوروف گفت: اطمینان دارم که هر سه کشور با یک جانبه گرایی و روند منفی فعلی در جهان مقابله خواهند کرد و به تقویت همکاری های چند جانبه ادامه خواهند داد. 

وزیر امور خارجه روسیه با تشریح توافقات سه کشور برای گسترش همکاری های دوجانبه، سه جانبه، منطقه ای و بین المللی ادامه داد: روسیه به چین و هند پیشنهاد داده است که نشستی در قالب وزرای دفاع سه کشور به رهبری روسیه برگزار شود که مورد موافقت قرار گرفت.

وی گفت: طرف چینی نیز پیشنهاد کرد که نشست بعدی وزیران امور خارجه ریک پیش از نشست گروه ۲۰ کشور صنعتی جهان برگزار شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =