نشریات کهن و نادر اسلامی در گنجینه رضوی حرم مطهر امام رضا (ع) رونمایی شد

مشهد- ایرنا- قدیمی‎ترین نشریه‎های اسلامی موجود در گنجینه رضوی حرم مطهر امام رضا (ع) به همراه کتاب "گزیده اسناد حضور زنان در آستان قدس رضوی" به صورت مجازی رونمایی شد.

به گزارش روز سه شنبه آستان قدس رضوی دبیر رونمایی از نفایس و آثار فرهنگی سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی در این باره گفت: به مناسبت روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی و هم‌زمان با ولادت حضرت معصومه(س) و آغاز دهۀ کرامت، برای نخستین ‌بار قدیمی‎ترین نشریه‎های اسلامی موجود در گنجینۀ رضوی رونمایی شد.

مهدی قیصری نیک افزود: در این برنامه، از کتاب "گزیدۀ اسناد حضور زنان در آستان قدس رضوی (از صفویه تا پهلویه)" نیز که به همت دو نفر از کارشناسان اداره اسناد آستان قدس رضوی گردآوری شده است رونمایی شد.

وی اضافه کرد: این کتاب، مشتمل بر ۲۶۸ صفحه و دارای یک مقدمه و دو بخش است که بخش اول زنان شاغل در حرم مطهر رضوی را بررسی می‎کند و در بخش دوم به موضوع زنان واقف و نذرکننده می‎پردازد.

رئیس اداره مطبوعات آستان قدس رضوی نیز گفت: در آرشیو مطبوعات گنجینۀ رضوی ۳۳ هزار نشریه نگهداری می‎شود که هزار و ۳۰۰ عنوان آن، نشریۀ اسلامی به زبان فارسی، عربی، اردو و سایر زبان‎هاست.

ابراهیم حافظی افزود: بیش از ۷۰ عنوان از این نشریه‎ها، نایاب و منحصر به‎فرد هستند که از جملۀ آن‌ها، "ناطق اسلام"، "ترویج اسلام و "رهروان سمیه" است.

وی به سیر انتشار نشریات اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: نخستین نشریۀ اسلامی در سال ۱۳۰۱ هجری قمری با نام "عروه‎الوثقی" در مصر، به همت سید جمال‎الدین اسدآبادی و با همکاری محمد عَبدُه منتشر شد.

رئیس اداره مطبوعات آستان قدس رضوی گفت: قدیمی‏ ترین نشریۀ دینی و اسلامی ایران هم با نام "الاسلام" در رمضان ۱۳۲۰ قمری و در سال ۱۳۲۵ هجری نشریه‎های دینی "شهرآشوب" و "شجرۀ خبیثۀ کفر و شجرۀ طیبۀ ایمان" در تهران به چاپ رسیدند و نخستین مجلۀ فارسی به نام "الغَری" هم  در نجف اشرف در سال ۱۳۲۷ انتشار یافت.

حافظی افزود: در سال ۱۳۳۸ هجری قمری نیز نخستین مجلۀ دینی در مشهد با نام "الکمال" منتشر شد که برای نخستین ‌بار در تاریخ مطبوعات ایران، نسخه‏ هایی از آن به‎‎ رسم امانت در اختیار عموم مردم قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =