مرکل: اتحادیه اروپا بر بازسازی اقتصادی و اجتماعی پساکرونا متمرکز می‌شود

تهران- ایرنا- "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان روز سه‌شنبه با همتایان خود از پرتغال و اسلونی توافق کرد که اتحادیه اروپا درپی بحران کرونا باید بر بازسازی اقتصادی و اجتماعی این نهاد درطول ۱۸ ماه متمرکز شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از برلین، "استفان زایبرت" سخنگوی مرکل پس از ویدئوکنفرانس این سه مقام اروپایی، گفت: برنامه مشترک سه کشور بر مدیریت بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ و بازسازی اقتصادی و اجتماعی اروپا متمرکز است.

وی افزود: هدف این برنامه، تقویت قدرت انعطاف پذیری اتحادیه اروپا در برابر بحران های همه گیر در طولانی مدت است.

آلمان در ماه آینده میلادی ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده می گیرد و پس از آن، ریاست این نهاد در ژانویه ۲۰۲۱ به پرتغال و ژوئیه همان سال به اسلونی واگذار می شود؛ از این رو این سه کشور می توانند اولویت های این اتحادیه را تعیین کنند.

به گفته زایبرت، رهبران این سه کشور توافق کردند که برای مقابله با تبعات اجتماعی کووید- ۱۹، اروپا باید بسرعت به مسیر رشد بازگردد.

وی یادآور شد که مقام های سه کشور همچنین با این موضوع موافقت کردند که تمهیدات مربوط به مقابله با تغییرات جوی و دیجیتالی شدن باید در خط مقدم تمهیدات بهبودی قرار گیرد.

مقام های اروپایی با اشاره به قرار گرفتن اروپا در مسیر چالش های سیاسی و اقتصادی آمریکا و چین، ضرورت بیش از پیش حفظ انسجام و قدرت‌نمایی اتحادیه اروپا در مقابل این دو قدرت اقتصادی بزرگ جهان را گوشزد می کنند.

روز گذشته بیست و دومین نشست رهبران چین و اتحادیه اروپا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد و فرصتی فراهم کرد تا در شرایطی که جهان درگیر نبردی سخت و طاقت فرسا با کروناست، راهی برای تعامل جهانی در موضوعات مختلف پیدا شود.

در این نشست که با حضور «شی جین پینگ» رییس جمهوری و «لی که چیانگ» نخست وزیر چین و «شارل میشل» رییس شورای اروپا و «اورسولا فون درلاین» رییس کمیسیون اتحادیه اروپا برگزار شد، طرفین تأکید کردند؛ به دنبال رسیدن به توافق نامه سرمایه گذاری ظرف سال جاری میلادی هستند و سعی دارند تا هرچه زودتر درباره قوانین رقابت برابر، به توافق برسند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =