وزیر خارجه آمریکا بولتون را با اسنودن مقایسه کرد

تهران- ایرنا- مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که روایات انفجاری جان بولتون از دوره خود به‌عنوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده با افشاگری "ادوارد اسنودن" در مورد نظارت گسترده دولت بر شهروندان آمریکایی قابل مقایسه است.

به گزارش روز سه‌شنبه خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، پمپئو در حالی که این روزها بحث انتشار کتاب بولتون با عنوان «اتاق اتفاق» که حاوی اتهام های بسیاری علیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست بسیار داغ است، افزود: صادقانه بگویم، اطلاعاتی که وی منتشر کرده، مسؤولیت کیفری را به طور کامل متوجه او می کند.

پمپئو گفت: همه می دانیم چه اتفاقی می افتد وقتی فردی همچون ادوارد اسنودن اطلاعات طبقه بندی شده را فاش می کند. آنچه جان بولتون انجام داد، بی شباهت به آن نیست.

اسنودن پیمانکار سابق اطلاعاتی آمریکا در سال ۲۰۱۳ میلادی فاش کرد که عوامل آژانس امنیت ملی ایالات متحده از شهروندان این کشور در سطحی گسترده جاسوسی کرده اند.

اسنودن از زمان افشاگری هایش در روسیه در تبعید به سر می برد. وی در آمریکا به جاسوسی و سرقت اسرار دولتی متهم شده و با حکم ۳۰ سال زندان روبه روست.

پمپئو گفت: این نوع اطلاعاتی که بیرون می آید، خطر و آسیب واقعی را متوجه ایالات متحده آمریکا می کند.

کتاب بولتون شرحی بر ۱۷ ماه دوره خدمتش به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکاست.

ترامپ و تیمش از جمله پمپئو در چند روز گذشته بین این دو کار، تردید داشته اند که کتاب را به عنوان یک داستان ساختگی تقبیح کنند یا مدعی شوند که حاوی اطلاعات بسیار حساس و طبقه بندی شده است.

کاخ سفید در صدد جلوگیری از انتشار این کتاب برآمد اما یک قاضی آمریکایی روز شنبه از صدور حکم منع انتشار کتاب خودداری کرد و گفت: برای صدور حکمی بازدارنده، خیلی دیر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =