نخستین خانه خلاق صنایع دستی کشور در زاهدان راه‌اندازی شد

زاهدان- ایرنا- نخستین خانه خلاق صنایع دستی کشور با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، معاون استاندار سیستان و بلوچستان و نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی امروز (سه‌شنبه) در زاهدان افتتاح شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه در حاشیه مراسم افتتاح این خانه خلاق در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح خانه خلاق صنایع دستی از سال گذشته در جریان سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استان استارت خورد و در نشستی که با حضور معاون علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری و معاون صنایع دستی کشور برگزار شد، ۱۵ میلیارد ریال اعتبار برای این پروژه تصویب تا خانه خلاق صنایع دستی ایران در این استان به عنوان موفق و پیشرو معرفی راه اندازی شود.

علیرضا جلالزایی گفت: هدف از راه‌اندازی این خانه خلاق گردهم آوردن و استفاده از ظرفیت توانمندان و اندیشمندانی است که در حوزه استارتاپی، ایده‌ها و صنایع خلاق و نگاه های نو می‌توانند در عرصه های مختلف تاثیرگذار باشند.

وی افزود: این ایده‌ها می‌توانند در عرصه‌های بوم‌گردی‌های نوین، الکترونیک توریسم یا گردشگری الکترونیکی، بحث صنایع دستی و داده‌های صنایع دستی و زیرسازهای گردشگری تا استارتاپ‌ها و مباحث و ایده‌های نو که می‌تواند به عنوان یک خلاقیت در این زمینه بکار ببندند مورد هدف و بررسی قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان بیان کرد: خانه خلاق صنایع دستی در ساختمان تاریخی دادگستری زاهدان با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور افتتاح شد.

وی ادامه داد: مرمت ساختمان تاریخی دادگستری زاهدان در سال ۸۵ آغاز شده و تا سال ۹۰ به طور مستمر با اعتباری بالغ بر هفت میلیارد ریال بازسازی شد.

جلالزایی گفت: این بنا در گذشته با کاربری های مختلفی از جمله ساختمان شماره ۲ اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، مرکز علمی کاربردی میراث فرهنگی و محل آموزش صنعتگران زاهدان مورد استفاده قرار گرفته اما در حال حاضر به عنوان خانه خلاق صنایع دستی استان به بهره برداری رسید.

وی افزود: این خانه دارای ۱۰ دفتر فروش از برندهای صنایع دستی استان و ۱۰ دفتر برای تیم های خلاقی که تازه شروع به فعالیت کردند، است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: برنامه های توانمندسازی در حوزه صنایع دستی و منیتورینگ حوزه هنری در این خانه خلاق انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: سه کارگزار خصوصی در حوزه بازاریابی، طراحی و بسته بندی در این مکان فعالیت می کنند و در کنار آنها استارتاپ های حوزه هنری شکل گرفته که نرم افزارهای تخصصی حوزه صنایع دستی را طراحی می کنند.

جلالزایی گفت: در خانه خلاق صنایع دستی فضایی به عنوان کافه هنر با هدف رونق فروش محصولات و برگزاری برنامه های فرهنگی مرتبط با صنایع دستی و صنایع خلاق راه اندازی شده است.

وی افزود: این خانه خلاق یک مدل بسیار خوب، دقیق و آینده داری خواهد بود که می‌تواند در کشور مطرح و باعث ظهور و بروز یک نوع نگاه ایده آل گرایانه‌ای برای صنعت دستی خلاق یا به صورت کلی استارتاپ‌هایی که می‌توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند، شود. 

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روز سه شنبه به منظور افتتاح و بازدید از برخی طرح ها وارد زاهدان شد و در فرودگاه بین المللی این شهر مورد استقبال استاندار و شماری از مسوولان استان قرار گرفت. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =