هند دیپلمات‌های  پاکستان در دهلی نو را  به نصف کاهش داد

اسلام‌آباد - ایرنا - وزارت امور خارجه هند امروز(سه شنبه ) با احضار کاردار پاکستان با مغایر دانستن رویکرد دولت اسلام آباد در قبال کنوانسیون وین و توافقات دوجانبه از وی خواست ظرف مدت یک هفته تعداد دیپلمات این کشور در دهلی نو را تا 50 درصد کاهش دهد.

رسانه‌های پاکستانی امروز به نقل از منابع رسمی گزارش دادند،دهلی‌نو با ابراز نگرانی نسبت به آنچه فعالیت‌های مغایر با کنوانسیون وین در برخورد با مقامات دیپلماتیک و کنسولی خوانده شد، دیپلمات‌های سفارت پاکستان را به مشارکت در اقدامات خرابکارانه متهم کرد.

هند، دیپلمات‌های پاکستانی را به جاسوسی و حفظ روابط با آنچه که دهلی‌نو سازمان‌های تروریستی عنوان می‌کند، متهم کرد و در این ارتباط ماجرای شناسایی دو دیپلمات پاکستانی به اتهام جاسوسی و سپس اخراج اخیر آنان از هند را یادآور شد. 

وزارت امور خارجه هند در نشست امروز به اطلاع کاردار پاکستان رساند که رویکرد دولت اسلام‌آباد در قبال مقامات دیپلماتیک و کنسولی سفارت هند مغایر با کنواسیون وین و توافق‌های دوجانبه است به همین دلیل دهلی‌نو تصمیم گرفت تا ظرف یک هفته آینده تعداد اعضای دیپلماتیک پاکستان را ۵۰ درصد کاهش دهد. 

دولت هند به طور متقابل حضور دیپلمات هایش در سفارت این کشور در اسلام‌آباد را نیز به نصف خواهد رساند. 

تصمیم به کاهش دیپلمات‌های سفارت پاکستان در دهلی‌نو و همچنین کاهش حضور دیپلمات‌های هندی در اسلام‌آباد، مرحله جدیدی در تنش‌های سیاسی و دیپلماتیک میان دو رقیب سنتی شبه قاره محسوب می‌شود. 

اسلام‌آباد و دهلی‌نو همواره یکدیگر را به آزار و اذیت دیپلمات‌ها و اعمال محدودیت‌های غیرعادی بر فعالیت سفارتخانه پاکستان و هند متهم می‌کنند.  

دو کارمند سفارت پاکستان در دهلی‌نو ۱۱ خردادماه امسال توسط پلیس هند بازداشت شدند. دولت هند این افراد را در فهرست سیاه قرار داد و سپس دستور خروج آنان از هند ظرف ۲۴ ساعت را صادر کرد. 

پس از این ماجرا پلیس پاکستان دو کارمند سفارت هند در اسلام آباد را به اتهام نقض قوانین رانندگی و تلاش برای ترک محل حادثه بازداشت و پس از چند ساعت آزاد کرد. 

پس از آن، دو کارمند سفارت هند که از دهلی نو فراخوانده شده بودند، روز گذشته (دوشنبه) پاکستان را ترک و به کشورشان بازگشتند. 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =