بودجه سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی ۲۷۰ درصد افزایش یافت

مشهد- ایرنا- مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: بودجه این سازمان نسبت به پارسال ۲۷۰درصد افزایش یافته و به عبارتی ۲.۷ برابر رشد کرده که اتفاق ارزنده‌ای است به شرط اینکه همه شهرداری‌ها پای کار بیایند.

میثم کرمانی روز سه‌شنبه در همایش هم اندیشی مدیران سازمان همیاری‌ شهرداری‌های استان خراسان رضوی با شهرداران نیشابور و فیروزه افزود: متاسفانه در سطح شهرداری‌ها استان ارتباطات موثر طولی و عرضی برقرار نشده و در این راستا هدف اصلی این سازمان افزایش ۱۰ برابری سطح مروادات با شهرداری‌های استان است و با توجه به این که نیشابور جزء شهرهای بزرگ‌ استان است در این بخش جایگاه ویژه ای دارد.
وی ادامه داد: با رویکردهای اقتصادی در سطح شهرداری‌ها و با همکاری و تعامل سازمان همیاری‌ها می‌توان ۱۰ تا ۵۰درصد بودجه‌های حوزه شهری را افزایش داد که این امر نیازمند برنامه‌ریزی ویژه است.
مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: شهرداری‌ها به خاطر این که درگیر روزمرگی هستند کمتر به تفکر و برنامه‌ریزی می‌پردازند در صورتی‌که یک شهردار در یک‌منطقه جغرافیایی دارای مزایایی نسبی است که باید تقویت شود.
کرمانی افزود: چنانچه خریدهای چند شهرداری‌ تجمیع شود می‌توانند با قیمت پایین‌تر نیازهایشان را تامین کنند و در این چارچوب رویکرد سازمان همیاری‌ها تجمیع سرمایه‌های شهرداری ها برای انجام فعالیت‌های بازرگانی و اقتصادی است.
وی اضافه کرد: در جلسه امروز ۶۸ موضوع مطرح شد که از این تعداد ۴۱ مورد ایده‌های جدید اقتصادی بود و قابلیت تبدیل به هشت طرح اقتصادی را داشت.
مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: با توجه به اهمیت حوزه مدیریت شهری در حوزه رفاه و آسایش و خدمات دهی به مردم، ارگانها و دستگاه های مستقر در شهرها، نگاه به شهرداری ها باید تغییر کند و این نهاد به عنوان اصلی ترین بخش خدمات رسان و فعال در حوزه مدیریت شهری باید به اصل خود بازگردد.
کرمانی افزود: شهردار امین هر شهر است لذا یکی از مزیتهای اقتصادی شهرداری می تواند این باشد که از ظرفیت امنای شهر استفاده کند و بر این اساس سازمان همیاری برای این موضوع برنامه دارد.

مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در نیشابور به شهرداری تفویض شد

فرماندار نیشابور هم در این نشست گفت: در مدیریت واحد شهری باید از سطح شعار خارج شویم و در این راستا به خاطر اهمیت آن مدیریت بحران شهری و پدافند غیرعامل به شهرداری نیشابور تفویض شد.
علیرضا قامتی افزود: سازمان همیاری شهرداری‌ها می‌تواند مشاوری قوی و محرکی خوب در جهت تقویت فعالیت های عمرانی شهرداری‌ها باشد و شهرداران باید از ظرفیت‌های این نهاد به بهترین نحو بهره برداری کنند.
وی اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف باید یک اراده واحد شکل گیرد و حوزه ماموریت شهرداری‌ها همان‌گونه که با تشکیل شوراها سطوح توقع از این نهاد افزایش یافته توسعه یابد و شوراهای شهر باید در این حوزه از شهرداران حمایت کنند.
فرماندار نیشابور گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش‌های مختلف نیشابور به خصوص در حوزه گردشگری وجود دارد که در این حوزه و بخش مبلمان شهری با رویکرد نیشابور بزرگ با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود می‌توان موجب تحولی عظیم شد.
قامتی افزود: باید در حوزه شهرداری های منطقه مدیریت واحد شهری شکل بگیرد و بعضی از مقررات دست و پا گیر برای شوراها و شهرداری‌ها اصلاح شود.
وی یادآور شد: در بحران کرونا در نیشابور با همکاری مردم و مدیریت شورای شهر و شهرداری بسیار خوب عمل شد که‌ موجب کاهش بخشی از نگرانی‌ها شد که جای قدردانی دارد.

 شهرداری باید به موتور محرکه اقتصادی شهر تبدیل شود

شهردار نیشابور هم در این مراسم گفت: باید با کمک یکدیگر شهرداری ها را از یک سازمانی که فقط کارهای روزانه خود مانند صدور پروانه ها را انجام می دهند به یک سازمان اقتصادی قوی و موتور محرکه اقتصادی شهر تبدیل کنیم.
علی نجفی افزود: اشکال ما درحوزه شهرداری ها تفکری غلط مبتنی برمستقل بودن هر شهرداری است که این موضوع باعث افزایش هزینه‌ها می شود.
وی اضافه کرد: با اشتراک توانمندی ها و تعریف پروژه هایی که منافعی برای تمام شهرداری های منطقه دارد و با تکیه بر ظرفیت نسبی هر شهرداری می توانیم گام های موثری در بهبود روند مدیریت شهری برداریم که در این راستا سازمان همیاری ها می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد.
شهردار نیشابور با اشاره به تفاهم نامه‌های سازمان همیاری‌ها و شهرداری نیشابور گفت: این تفاهم نامه‌ها در حوزه تامین مصالح، تامین قیر، خدمات فنی، خرید ماشین آلات است که می تواند به بهتر و ارزان تر اداره کردن شهر کمک کند.


در این جلسه علی نجفی شهردار نیشابور به عنوان مشاور افتخاری سازمان همیاری شهرداری‌های استان خراسان رضوی در حوزه اقدامات اساسی زیست محیطی مدیریت شهری استان معرفی و تفاهم نامه‌هایی در حوزه‌های عمرانی، گردشگری، بیمه، آموزشی و بازرگانی بین شهرداری‌های نیشابور و فیروزه با سازمان همیاری شهرداری‌های استان امضا شد.
مرکز شهرستان ۴۵۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha