شکایت میراث فرهنگی از اوقاف به دلیل تخریب بنای تاریخی

اهواز- ایرنا- معاون میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خوزستان با اعلام خبر تخریب کامل گنبد امامزاده‌ حمزه ماهشهر گفت: از اوقاف که بدون هماهنگی با میراث فرهنگی درصدد تخریب این بنای تاریخی برآمده است، شکایت کردیم.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان احمدرضا حسینی‪‎‬بروجنی  در این‌باره اظهار داشت: اداره اوقاف و امور خیریه ماهشهر بدون هماهنگی بنای تاریخی گنبد امامزاده‌ حمزه را تخریب کرده است.
 وی با بیان اینکه پرسنل اوقاف با لودر و بولدوزر در محل حضور یافتند و در تعطیلات این بنا را خراب کردند، افزود: این درحالی است که پرونده ثبتی این اثر تاریخی از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان در سال ۹۶ تهیه شد و در نهایت سال گذشته در فهرست آثار ملی ثبت شد.
 معاون میراث فرهنگی خوزستان با بیان این‌که اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان درصدد توسعه این امامزاده بود افزود: توسعه چنین آثار ثبت ملی شده نیازمند ارائه طرح‌ها و نقشه‌ها به شورای فنی استان و کمیته فنی وزارتخانه برای تصویب است.

وی گفت: درحالی که هیچ‌یک از این مراحل توسط اوقاف طی نشده و هیچ‌گونه مجوزی از سوی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی برای این موضوع صادر نشده بود.
 
بروجنی ادامه داد: اداره اوقاف روز سه‌شنبه هفته گذشته بدون هیچ گونه هماهنگی با میراث فرهنگی استان و با نظر هیأت امناء این بنا را تخریب کرد که ما نیز شکایت کردیم و آن‌ها موظف هستند آن را بسازند.
 
حرم مطهر امام‪‎‬زاده حمزه (ع) در حد فاصل ۲۵ کیلومتری جاده بندرماهشهر به هندیجان واقع شده است. ساختمان این بنا که از جمله آثار ثبت‪‎‬شده شهرستان ماهشهر در فهرست آثار ملی بود، پس از تخریب بنای اولیه، در دوره قاجار بار دیگر بنا شده است.
 بر اساس شجره‪‎‬نامه موجود، امام‌زاده حمزه (ع) با هشت واسطه به امام موسی کاظم (ع) می‪‎‬رسد. در شرح احوال ایشان آمده است که در نیمه دوم قرن سوم هجری در زمان امام حسن عسکری (ع) از مسیر بازرگانی دریایی آن روزگار (رودخانه زهره) به سمت خاک ایران به صورت گروهی چندنفره برای تبلیغ دین خدا و حقانیت اهل بیت (ع) حرکت کردند و زمانی که به ایران رسیدند، توسط حاکمان عباسی مورد تعقیب قرار گرفته و در محلی به نام غزاله (مکان کنونی) دستگیر و به شهادت رسیدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =