۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۱۳
کد خبرنگار: 1827
کد خبر: 83831585
۰ نفر

برچسب‌ها

ورود ۵۰ هزار پرونده به حوزه قضایی رفسنجان

کرمان - ایرنا - رئیس دادگستری شهرستان رفسنجان گفت: سال گذشته ۵۰ هزار پرونده به دادگاه، دادسرا و شوراهای حل اختلاف این شهرستان وارد شد.

حجت الاسلام مهدی پورمحمدی سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه‌ با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای قبل و بعد انقلاب به بخشی از فعالیت های حوزه قضایی شهرستان اشاره کرد و گفت: کل پرونده هایی که به حوزه قضایی شهرستان یعنی دادگاه، دادسرا و شوراهای حل اختلاف وارد شده است در سال ۹۶ بیش از ۴۱ هزار پرونده بوده است این رقم در سال ۹۷ بالغ بر ۳۳ هزار پرونده و در سال ۹۸ هم بالغ بر ۵۰ هزار پرونده بوده است.، این مقام قضایی بیان کرد: در سال گذشته به تعداد ۵۲ هزار و ۲۰۰ پرونده وارد شده و معوقه رسیدگی و مختومه اعلام شد.

وی دلیل افزایش پرونده ها به محاکم قضایی شهرستان را در سال گذشته مطالبات بانکی از مردم و سرقت ها دانست و تصریح کرد: بحران کرونا باعث از دست رفتن شغل ها شد و بسیاری به بانک ها به دلیل نداشتن درآمد بدهکار شدند همچنین فقدان درآمد برای خانواده ای باعث سرقت می شد اگر در مغازه ای کوچکترین سرقتی انجام می  گرفت منجر به تشکیل پرونده می شد و تعداد اینگونه پرونده ها هم زیاد هستند.

رئیس دادگستری رفسنجان اجرای عدالت و اقتصاد را منوط به مبارزه با فساد دانست و گفت: مبارزه با فساد نسبت به قبل شدت بیشتری گرفته و دستگیری طبری نشان داد هیچکس در خط قرمز قوه قضاییه نیست.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ، اولویت بلند مدت و اقتصاد، اولویت کوتاه مدت ایران است؛ گفت: ایران یک درصد از جمعیت دنیا و ۷ درصد از منابع ( انرژی، نفت، گاز و معادن ) دنیا را داراست؛ ۳۶ میلیون نفر جمعیت ایران جوانان ۱۵ تا ۴۰ ساله را تشکیل می دهند، مجلس باید برای بحث فرزندآوری تدابیری بیندیشد تا در آینده، کشور دچار مشکلات نشود.

وی ادامه داد: در کشور ما با ۶۰ درصد تعطیلی کارخانه ها مواجه بودیم و ۴۰ درصد باقیمانده کارخانه ها نیز با ظرفیت ۵۰ درصد مشغول به فعالیت بودند لذا حجت الاسلام رئیسی از نزدیک با بازدیدهایی که از این بخش ها داشت در راستای رفع مشکلات و موانع سد راه تولید توانست بیشتر کارخانه ها را از تعطیلی و نیمه تعطیلی بیرون آورد.

رئیس دادگستری رفسنجان خاطرنشان کرد: با تدابیر حکیمانه قوه قضائیه در طول این مدت بیش از ۵۰۰ کارخانه و بنگاه های کوچک و بزرگ اقتصادی در کشور از حالت تعطیلی درآمده که یکی از آن ها کارخانه اروند چرخ ( تولید رینگ ماشین ) در  رفسنجان با ۲۵۰ نیرو بود که بنا به دلایلی از جمله بدهی بانکی رو به تعطیلی می رفت و با ورود قوه قضائیه این مشکلات حل و کارخانه به فعالیت خود ادامه داد.

وی یکی دیگر از برنامه های قوه قضائیه را مبارزه بی امان با مفاسد اقتصادی برشمرد و با اشاره به وجود ۱۳ هزار قاضی در کشور افزود: قوه قضائیه هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد نمی شناسد و مبارزه با فساد را از درون خود آغاز کرد و  تا کنون ۱۲۶ نفر از قضات ( مفسدان اقتصادی ) کشور  از کار تعدیل شدند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =