آمریکا و سودان در آستانه بستن پرونده انفجارهای سال ۱۹۹۸
سفارت آمریکا در نایروبی پایتخت کنیا پس از انفجار سال ۱۹۹۸

تهران - ایرنا - یک عضو هیات دولت سودان امروز (سه‌شنبه) از نزدیک شدن این کشور به تسویه حساب کامل با واشنگتن در ماجرای انفجار سفارتخانه‌های آمریکا در دو کشور کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ میلادی خبر داد.

به گزارش پایگاه شبکه خبری العربیه، مسئولان آمریکایی اعلام کرده‌اند که پرداخت غرامت مالی از سوی سودان در ماجرای انفجار سفارتخانه‌های واشنگتن در دو کشور آفریقایی کنیا و تانزانیا امری مهم و ضروری برای خارج شدن این کشور از لیست تروریسم محسوب می‌شود.

پرداخت غرامت تا اندازه‌ای برای آمریکا اهمیت دارد که وزارت خارجه این کشور روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد که برگزاری انتخابات در سودان بخشی از گام‌های درخواستی از سوی واشنگتن برای خارج شدن سودان از لیست سیاه تروریسم نیست.

این موضوع در حالی مطرح شد که رسانه‌ها پیشتر اعلام کرده بودند که مقامات آمریکا به «عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان اطلاع داده بودند که تحریم‌های ایالات متحده علیه خارطوم تنها پس از برگزاری انتخابات و روی کار آمدن دولت جدید در پایان دوران انتقالی در سودان لغو خواهد شد.

سودان تاکنون ۷۰ میلیون دلار را به قربانیان ناوشکن «یواس‌اس کول» آمریکا پرداخت کرده و این پرونده مختومه شده است. در حال حاضر دولت سودان می‌کوشد تا بر اساس توافق با بازماندگان قربانیان دو سفارتخانه واشنگتن در تانزانیا و کنیا مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار را برای مختومه شدن این پرونده و خروج از لیست تروریسم آمریکا تهیه و پرداخت کند.

حمله به ناوشکن «یواس‌اس کول» آمریکا

در ۱۲ اکتبر سال ۲۰۰۰ (۲۱ مهر ۱۳۷۹)، دو مهاجم انتحاری قایق حامل مواد منفجره را در نزدیکی ناوشکن آمریکایی «یواس‌اس کول» در بندر عدن یمن منفجر کردند. در این حمله انتحاری ۱۷ تفنگدار نیروی دریایی ایالات متحده کشته و بیش از ۳۰ نظامی دیگر زخمی شدند.

شاخه القاعده در عربستان در آن زمان مسئولیت حمله به ناو آمریکایی در عدن را برعهده گرفت. سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده می‌گویند هر دو مهاجم انتحاری در خاک سودان آموزش دیده‌ بودند و به این ترتیب این کشور یکی از مسئولان حمله به ناو یواس‌اس کول است. دولت سودان به رهبری عمرالبشیر همواره هرگونه دست داشتن در این حمله یا استفاده از خاک این کشور برای آموزش و پشتیبانی از تروریست‌های القاعده را رد کرده بود.

حمله به سفارتخانه‌های آمریکا در تانزانیا و کنیا

در بمب‌گذاری‌های هفتم اوت ۱۹۹۸ (۱۵ مهر ۱۳۷۷) در سفارتخانه‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا ۲۲۴ نفر کشته شدند که ۱۲ نفر آنها آمریکایی بودند. این بمب‌گذاری‌ها نخستین حمله گسترده القاعده به شمار می‌آید.

سودان در این پرونده نیز به حمایت از القاعده که مسؤولیت آن حمله را پذیرفت، محکوم شده بود.

سودان و آمریکا در مسیر عادی سازی روابط

وزارت خارجه سودان اردیبهشت ماه امسال پس از گذشت نزدیک به ۲۳ سال تنش با آمریکا اعلام کرد که در چارچوب عادی سازی روابط میان خارطوم و واشنگتن اولین سفیر خود را در ایالات متحده تعیین کرده‌است.

«مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز دسامبر ۲۰۱۹ (آذر ۱۳۹۸) گفته بود که ایالات متحده برای افزایش روابط دیپلماتیک با سودان قصد دارد با این کشور تبادل سفیر انجام دهد.

تصمیم دو کشور برای افزایش سطح روابط دیپلماتیک پس از اعتراضات گسترده مردمی در سودان و سقوط دولت «عمر البشیر» رییس جمهور مخلوع این کشور و تشکیل شورای انتقالی در سودان صورت گرفت.

«عبدالله حمدوک» نیز که در تاریخ ۲۱ آگوست ۲۰۱۹ (۳۰ مرداد ۱۳۹۸) به عنوان نخست وزیر دولت انتقالی سودان انتخاب شد، تلاش کرد در گفت‌وگو با مقامات آمریکایی و همچنین سفر به واشنگتن روابط میان کشورش با ایالات متحده را به حال عادی برگرداند.

 علاوه بر تبادل سفیر، حذف نام سودان از لیست حامیان تروریسم و به دنبال آن رفع کامل تحریم‌های آمریکا از دیگر اهداف حمدوک در بازسازی روابط خارطوم و واشنگتن است.

دولت آمریکا در سال ۱۹۹۷ نام سودان را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داد و این کشور را تحریم کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =