فارس در آستانه مرحله قرمز کرونا قرار گرفت

شیراز - ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به آمار بی سابقه بیشترین فوتی کرونا در فارس در روز گذشته اشاره کرد و هشدار داد: با توجه به افزایش آمار ابتلا به کرونا در استان فارس ، تعداد فوتی‌های مبتلایان رو به افزایش است و این استان را در آستانه مرحله قرمز کرونا قرار داد.

دکتر مهرزاد لطفی روز سه شنبه در نشست ستاد مدیریت بیماری کرونا در شیراز با اعلام شرایط اضطراری و آماده باش دستگاه های اجرایی استان فارس برای مقابله با موج دوم کرونا از استاندار فارس خواست  برای بازگشت محدودیت ها در موج دوم بحران کرونا چاره اندیشی شود .

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه با عزم جدی و همگانی باید با تغییر رویکرد در ارایه خدمات به مردم گام برداریم گفت:  به ویژه در آموزش و پرورش نیز باید خدمات از شکل حضوری به صورت مجازی تغییر یابد.

او پیش بینی افزایش تخت و اختصاص مراکز درمانی ویژه خدمت رسانی به مبتلایان را اولویت مهم مجموعه سلامت در شرایط کنونی خواند و یادآور شد: با تلاش شبانه روزی مسوولان دانشگاه در راستای خدمت رسانی به مراجعان، کادر بهداشت و درمان درگیر کرونا به صورت فعال در حال خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک هستند.

 لطفی با تاکید بر اینکه پایش صحیح و مستمر در موفقیت و تصمیم گیری های مهم مجموعه سلامت بسیار موثر است، عنوان کرد: ۹۰ درصد مرگ و میرها در گروه بیماران پُرخطر است که باید با افزایش اطلاع رسانی در راستای حفظ و ارتقای سلامت مادران باردار، سالمندان، کودکان و بیماران زمینه ای تلاش شود.

وی افزود: با توجه به اهمیت سلامت مادران باردار و گروه های پُرخطر در استان، تامین اقلام حفاظت فردی در بحران کرونا در زمان دریافت خدمات بهداشت و درمان از سوی دانشگاه برای افراد نیازمند در اولویت دستور کار قرار گرفته است.

رییس دانشگاه  علوم پزشکی شیراز بر ارتقای دانش و آگاهی مردم و اهمیت رعایت موارد پیشگیرانه به ویژه گروه های پُرخطر مانند سالمندان، مادران باردار و کودکان تاکید کرد و ضرورت توجه عمومی نسبت به مخاطرات حضور در اجتماعات و مکان های عمومی و اهمیت حضور در منزل برای قطع چرخه انتقال این ویروس خطرناک را یادآور شد.

وی  ضمن اعلام انجام دو هزار و ۱۸ مورد نمونه آزمایش کرونا طی روز گذشته تاکنون در فارس، نسبت به افزایش درصد تست مثبت به کل تست ها ابراز نگرانی کرد.

او همچنین به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کرونا پرداخت.

دکتر  مصطفی ابراهیمی  رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه نیز دیگر عضو این نشست بود که گزارشی از طبقه بندی وضعیت همه گیری کرونا در شهرستان های فارس بر اساس شاخص موارد بستری کرونا  در دو هفته گذشته ارائه داد.

دکتر  معصومه صفاری  مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه نیز در این نشست با ارائه گزارشی از راهبردهای ارتقای دانش سلامت در گروه های پُرخطر به ویژه مادران باردار، سالمندان، نوزادان، کودکان و مراقبان و ارایه دهندگان خدمات سلامت، از تداوم پایش و ارزیابی سلامت آنان در راستای تشخیص، کنترل و درمان بیماران کرونا در استان فارس خبر داد.

دکتر  فریبا مرادی  رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه نیز دیگر عضو این نشست بود که در مورد اقدامات اجرایی، برنامه ها و استراتژی های کارگروه تخصصی بیماران زمینه ای در بحران کرونا، توضیحاتی ارایه داد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز بیان داشت : با توجه به روند افزایش مبتلایان به کرونا  در استان فارس  و تکمیل گنجایش بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)، بیمارستان های شهید دکتر فقیهی با ۱۰۰ تخت و شهید دکتر چمران با ۵۰ تخت و چند بخش از بیمارستان شهید دکتر بهشتی برای پذیرش بیماران مبتلا به کروناویروس آماده شده است.

دکتر عبدالرسول همتی  تاکید  کرد: ویروس در جامعه به سرعت در حال انتقال است و بی توجهی به دستورات بهداشتی، سرعت انتقال آن را افزایش می دهد.

همتی یاد آور شد : استفاده از ماسک، رعایت فاصله در روابط اجتماعی، پرهیز از ترددهای غیرضروری و دوری از تجمعات، دورهمی های خانوادگی، مراسم عقد، عروسی و ترحیم تا اطلاع ثانوی، تنها راه پیشگیری از ابتلا به کرونا  است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه فارس وارد آمار پنج  رقمی از ابتلای به کرونا شده است گفت: بی توجهی به دستورات بهداشتی، استان فارس را در آستانه وضعیت قرمز قرار داد.

از دیروز تا امروز ۳ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۴۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و  مجموع بیماران  در کشور به ۲۰۹ هزار و ۹۷۰ نفر رسیده است، متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۱ نفر از بیماران کرونا  جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۹ هزار و ۸۶۳ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها