۲۴۵هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی استان سمنان تپه ماسه‌ای است

سمنان- ایرنا- رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: ۲۴۵ هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی استان را تپه و پهنه‌های ماسه‌ای تشکیل می‌دهد.

علی ترابی عصر سه‌شنبه در حاشیه بازدید خبرنگاران از بیابان‌های جنوب شهر سمنان و تپه‌های ماسه ای ابراز داشت: یکی از مهمترین جاذبه های دیدنی عرصه‌های بیابانی که نظر هر دوستدار طبیعت را به خود جلب می کند تپه های ماسه ای است که در اثر حرکت باد و بازی آن با ماسه های روان ایجاد می‌شود و تصاویر زیبا ایجاد می کند.
وی ادامه داد: یکی از این مناطق تپه‌های ماسه ای در استان سمنان معروف به شوراب است.
ترابی اظهار داشت: تپه های ماسه‌ای شوراب سمنان در ۳۵ کیلومتری جنوب این شهر و شمال رودخانه شوراب قرار دارد، محدوده این تپه های ماسه ای حدود ۲ هزار هکتار است.
وی تصریح کرد: شکل حاصل از فرآیند فرسایش بادی مانند تپه‌های ماسه ای در بعضی از مناطق به ارتفاع ۶ متر نیز می رسد، پهنه‌های ماسه‌های، بادکندگی ها، تلماسه های نباتی ،نبکا یا گلدان‌های های بیابانی با ارتفاع بیش از سه متر است.
وی اضافه کرد: با استفاده از جاده دلازیان به معدن گوگرد و گذر از تپه های مارنی و دشت ریگی که خود نیز نمای زیبایی دارند می‌توان به منطقه تپه‌های ماسه‌ای شوراب رسید.
ترابی تاکید کرد: دوستدارانی که قصد دیدن این عرصه را دارند حتما احتیاط‌های لازم برای سفر به بیابان مانند داشتن راهنما، آب کافی و خودروی مناسب را مدنظر داشته باشند و به هیچ عنوان تنها به این منطقه سفر نکنند.
رییس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: سال گذشته ۱۶۰ میلیارد ریال برای بیابانزدایی با اولویت مناطق در معرض فرسایش بادی و کانون‌های گرد و غبار در استان اختصاص یافت.
از ۹.۷ میلیون هکتار وسعت استان سمنان، ۵۵ درصد نواحی بیابانی و خشک، ۳۸.۵ درصد مرتع، ۲ درصد اراضی کشاورزی و ۳.۶ درصد جنگل است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =