اصفهان رتبه نخست محصولات دام و طیور را به خود اختصاص داد

اصفهان- ایرنا- معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: این استان با بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصولات حوزه دام، طیور و آبزیان رتبه اول کشور را به لحاظ حجم تولید و کیفیت محصول به خود اختصاص داده است.

حسین ایران دوست روز سه‌شنبه در آیین افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی اصفهان با اشاره به امنیت غذایی افزود: تامین غذا یکی از رسالت‌های جهاد کشاورزی است.

وی تصریح کرد: عملکرد گذشته نشان داد تولیدکنندگان در عرصه‌های کشاورزی و دامپروری در کنار بقیه بخش‌ها فعالیت کرده و شرایطی ایجاد کردند تا دغدغه‌ای در راستای امنیت غذایی وجود نداشته باشد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اضافه کرد: با توجه به اینکه شرایط سختی را به لحاظ وجود تحریم‌ها و شیوع کرونا پشت سر گذاشتیم اما خدشه‌ای در فرآیند تولید حوزه کشاورزی به وجود نیامد.

وی ادامه داد: براساس گزارش‌های اخیر، کشاورزی توانسته در بحث تولید ملی و رشد اقتصادی، اشتغال و صادرات ایفای نقش کند.

ایران دوست با بیان اینکه اصفهان در تولید شیر رتبه نخست را با بیش از یک میلیون و ۴۴۰ هزار تن به خود اختصاص داد، بیان کرد: در تولید تخم مرغ و گوشت مرغ رتبه دوم کشور را با تولید ۲۰۵ هزار تن،  این استان در تولید جوجه یک روزه بومی و پرورش بوقلمون رتبه اول را دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان خاطرنشان کرد: در شرایطی که کشور و استان اصفهان با کم آبی مواجه بوده حفظ و به دست آوردن رتبه نخست کشوری کار سختی است.

وی بیان کرد: برگزاری نمایشگاه فرصتی طلایی بوده که تمامی عوامل مرتبط با تولید محصولات دام، طیور و آبزیان گردهم آمده و آخرین یافته‌ها علمی و تکنولوژی‌ها و روش‌ها را به اشتراک می‌گذارند.

ایران دوست بیان کرد: با توجه به محدودیت‌های موجود توسعه کمی بخش دام، طیور و آبزیان دشوار خواهد بود اما می‌توان ضمن توجه به آمایش سرزمین در حوزه‌های مختلف توسعه را انجام داد.

وی ادامه داد: تلاش ما بر این است تا در سال جاری علاوه بر توسعه کمی توسعه کیفی را مدنظر قرار دهیم.

 بخش کشاورزی و دامپزشکی مورد بی مهری واقع شد

 مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان اظهارداشت: زمانی سازمان بهداشت جهانی شعار سال را "یک دنیا و یک سلامتی" نامگذاری کرد که شاید آن زمان درک این شعار برای عامه مردم دشوار بود.

شهرام موحدی گفت: بروز و شیوع بیماری کووید ۱۹ نشان داد سازمان بهداشت جهانی دیدگاه درستی داشت که یک بیماری در گوشه‌ای از دنیا کل جهان را درگیر کرد.

وی با بیان اینکه سلامت همه مردم در اقصی نقاط دنیا به یکدیگر وابسته است، اظهارکرد: این بیماری یک منشا دامی داشت و در این موضوع شکی نیست که منشا ویروس کرونا منشا خفاش بود.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: ویروس جدید کرونا نشان داد حوزه بیماری‌های زئونوز و قابل انتقال بین انسان و دام حوزه بسیار مهمی است.

وی گفت: امروز عامه مردم متوجه شدند یک بیماری ویروسی خطرناک یعنی یک پاندمی جهانی و چه بسا بیماری‌های زئونوز حایز اهمیت است.

موحدی بیان کرد: زمانی که تمامی ما دل نگران کمبود ماسک، مواد ضدعفونی و روپوش‌های بیمارستانی و تخت‌های آی سی یو بودیم اما هیچکس نگران تامین مواد پروتئینی نبود.

وی ضمن تقدیر از زحمات تولیدکنندگان بخش دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی گفت: در زمان حاضر در استان اصفهان یک میلیون و ۳۷۰ هزار تن شیر تولید می‌شود که به اندازه ۱۴ استان کشور است و این در حالی است که هیچ توجهی به نخبگان این صنعت نمی‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه مسوولان کشوری رشد اقتصادی کشور را مدیون بخش کشاورزی می‌دانند، تصریح کرد: اما متاسفانه تسهیلات بانکی به آن‌ها داده نمی‌شود از این رو باید توجه بیشتری به بخش کشاورزی داشته باشیم.

هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی استان اصفهان از سوم تا ششم تیرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در محل برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان واقع در پل شهرستان برپاست.

استان اصفهان دارای بیش از هفت میلیون و ۸۰۰ هزار راس انواع دام است که این خطه را به یکی از قطب‌های تولی فرآورده‌های دامی در کشور تبدیل کرده است.

این استان دارای ۲ هزار و ۶۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۱۷ کشتارگاه طیور و ۳۳ کشتارگاه دام و بیش از ۱۰ هزار مرکز بسته بندی و فرآورده‌های خام دامی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =