۴۰۰ هزار هکتار از اراضی دولتی در آذربایجان‌شرقی ثبت شد

تبریز-ایرنا- رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی اعلام کرد: از پارسال تاکنون ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی دولتی که وضعیت مالکیت آنها مشخص نبود، با تلاش این مجموعه و دستگاه های اجرایی ثبت رسمی شده است.

موسی خلیل اللهی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: اجرایی شدن قانون حدنگار(کاداستر) یکی از مهمترین اولویت های دادگستری آذربایجان شرقی برای سامان دادن به وضعیت اراضی دولتی است که در این راستا باید تمامی دستگاه های اجرایی، فرمانداری ها و شهرداری های استان با دستگاه قضائی همکاری و تعامل نزدیک داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ثبت اراضی دولتی از سال گذشته در این استان با جدیت و حساسیت ویژه دادگستری آغاز شده است، افزود: طی پارسال ۲۷۷ هزار هکتار از این اراضی به طور رسمی ثبت شد که اگر همکاری دستگاه های اجرایی تقویت شود، این آمار در سریعترین زمان چند برابر می شود.

خلیل اللهی ساماندهی زمین ها و ملک های دولتی را از جمله رویکردهای دستگاه های قضائی در راستای حفظ حقوق عامه دانست و اضافه کرد: باید توجه داشت که یکی از عمده ترین دلایل زمین خواری و بروز انواع ناهنجاری های اجتماعی و اقتصادی و به موازات آن  ورود پرونده های حقوقی به دستگاه قضائی، بی توجهی ادارات دولتی به اراضی خود است.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال به تمامی دستگاه های دولتی آذربایجان شرقی اعلام شده است که مکلف هستند نسبت به تعیین وضعیت اراضی مربوط به خود اقدام کرده و نسبت به ثبت رسمی آنها وارد عمل شوند.

خلیل اللهی با مثبت ارزیابی کردن طرح حدنگار در آذربایجان شرقی طی یک سال اخیر، گفت: به پیشنهاد دادگستری کل استان قرار است آذربایجان شرقی به عنوان پایلوت این طرح در کشور انتخاب و معرفی شود.

وی با تاکید بر اینکه دادگستری آذربایجان شرقی در احقاق حق آحاد مردم و البته دستگاه های دولتی لحظه ای درنگ نمی کند، از بازگردانده شدن ۹۴۸ هکتار از اراضی دولتی که توسط اشخاص حقیقی تصرف شده بود، به دولت خبر داد.

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی با اشاره به فعالیت و اقدامات این مجموعه در حوزه های گوناگون از جمله محیط زیست و دریاچه ارومیه در راستای حراست از حقوق عامه، گفت: سال گذشته با اقدامات این نهاد تعداد ۸۸۵ حلقه چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع در محدوده آذربایجان شرقی مسدود شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =