دفترچه‌های بیمه دارای نسخه سفید نیازی به تمدید اعتبار ندارد

بجنورد- ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی گفت: دفترچه بیمه سلامت دارای نسخه سفید نیازی به تمدید اعتبار یا تعویض ندارد، بیمه شده‌ها در این شرایط کرونایی به دفاتر پیشخوان مراجعه نکنند.

دکتر محسن رعنایی روز سه شنبه در جلسه شورای اطلاع رسانی این اداره کل اظهار داشت: دفترچه بیمه سلامت بیمه شدگانی که دفترچه بیمه آنها دارای نسخه سفید است نیازی به تعویض ندارند و این افراد می‌توانند بدون مراجعه به دفاتر پیشخوان و دریافت دفترچه جدید به مراکز درمانی طرف قرارداد مراجعه و خدمت مورد نظر را دریافت کنند.

وی افزود: اما بیمه شده هایی که کاغذ دفترچه آنها تمام شده است می توانند برای دریافت دفترچه جدید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند این درحالی است که حتی می توانند بدون دفترچه نیز با ارایه کد ملی خدمات درمانی را دریافت کنند.

وی گفت:  پس از شیوع بیماری کرونا سازمان بیمه سلامت اعتبار دفترچه های بیمه را برای  کاهش تعداد بیمه شدگان تمدید کرد از طرف دیگر طرح هایی مانند نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک در راستای کاهش کاربرد دفترچه کاغذی در دستور کار این سازمان قرار دارد از  بیمه شده ها می خواهیم که برای تمدید دفترچه به دفاتر پیشخوان مراجعه نداشته باشند چرا که نیازی به  این امر نیز نیست.

وی افزود:  بیمه شده ها می توانند کد ملی خود را به سامانه # ۱۶۶۶* پیامک دهند، وضعیت بیمه شده از نظر اعتبار بیمه ای مشخص خواهد شد و حتی پزشکان طرف قرارداد نیز با این روش و همچنین چندین روش دیگر که نرم افزارهای مورد نیاز را نیز در اختیار دارند نسبت به اعتبار دفترچه و نوع آن مطلع خواهند شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به حذف تدریجی دفترچه های بیمه سلامت تاکید کرد و گفت: در اجرای این طرح با حذف تاریخ اعتبار روی دفترچه شروع شده است، هم اکنون دفترچه برای بیمه شده ها چاپ می شود اما کاربرد را آرام‌آرام کمرنگ خواهیم کرد تا در نهایت دفترچه کاغذی حذف شود.

 وی از مردم خواست تا برای تمدید اعتبار به دفاتر پیشخوان مراجعه نکنند و گفت : روش های بسیار آسانی برای مشخص شدن اعتبار روی دفترچه هم اکنون ایجاد شده است که نیازی به مراجعه حضوری نیز نیست،   اعتبارسنجی و استحقاق سنجی توسط پزشکان و قرارداد با نرم افزار هایی که در اختیار دارند انجام می شود.

 وی اظهار داشت : اما آنانی که کاغذ دفترچه آنها  تمام شده است می توانند برای دریافت دفترچه به‌ دفاتر پیشخوان مراجعه کنند، بیمه شده ها می توانند با شماره ۱۶۶۶ تماس بگیرند و هرگونه سوالی که داشته باشند قبل از اینکه از خانه خارج شوند مطلع شوند.

 رعنایی اظهار داشت : هم اکنون ۶۲۰ هزار و ۷۷۰ نفر زیر پوشش این سازمان بیمه گر هستند.

 وی افزود : از مجموع این تعداد ۴۴۵ هزار و ۷۹۱ نفر بیمه شده های روستایی هستند و ۸۷ هزار و ۱۷۹ نفر از شهروندان استان عضو صندق سلامت همگانی، ۵۶ هزار و ۷۴۳ نفر بیمه شده کارکنان دولت و ۲۶ هزار رو ۹۱۱ نفر نیز از سایر اقشار زیر پوشش بیمه سلامت استان هستند.

وی با بیان اینکه ۸۷ درصد بیمه شده ها عضو سلامت همگانی و روستایی هستند گفت: این دو گروه به صورت رایگان خدمات بیمه ای دریافت می کنند.

با احتساب افراد زیر پوشش سازمان تامین اجتماعی استان هم اکنون حدود یک میلیون نفر از شهروندان دفترچه درمان دارند. ‌

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =