دبیر ستاد امر به معروف  اصفهان: مردم کمتر از مسوولان نیاز به تذکر دارند

اصفهان - ایرنا - دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان گفت: مردم کمترین نیاز به تذکر دارند و بیشترین تذکر متوجه مسوولان است.

حجت الاسلام والمسلمین احمد عبداللهی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: بررسی تک‌تک آسیب‌های موجود نشان می‌دهد که اگر مسوولان به شرح وظایف قانونی خود بخوبی عمل می‌کردند آسیب‌های اجتماعی مثل امروز گریبانگیر جامعه نمی‌شد و حتی به ستادهایی مثل امر به معروف و نهی از منکر نیز برای تذکر امور احتیاجی نبود.
وی با اشاره به ضرورت تذکر در جامعه تصریح کرد: تذکرهای ستاد محدود به امور خاصی نیست و جه بسا تذکرهای ستاد به مسوولان به مراتب بیش از تذکرات به جامعه است ولی این تذکرات در جلسات خصوصی مطرح شده است و بسیاری از مسوولان نیز پس از تذکر تغییر رویه داده‌اند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان افزود: عمل نکردن به مصوبات و دستورالعمل‌ها از سوی مدیران، طبق ماده ۵۷۶ مجازات اسلامی، انفصال از خدمت به مدت  یک تا پنج سال را به همراه دارد.
حجت‌الاسلام عبداللهی اضافه کرد: همچنین آیت‌الله سیدابوالحسن مهدوی، آیت‌الله مظاهری و دادستان انقلابی استان به صورت فعال در حوزه امر به معروف و نهی از منکر فعال بوده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: برخی از دستگاه‌ها پس از تذکر، تعاملات و همکاری‌های بیشتری داشته‌اند مثل شهرداری اصفهان که مشاهده شد در حد توان اقداماتی انجام داده‌اند که باید قدردانی کرد.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان ادامه داد: هر جا گزارشی دریافت شود حتی در حوزه اقتصادی، این ستاد آن را دنبال می‌کند.
وی اضافه کرد: اینکه برخی اسم مفسد اقتصادی را به فعال اقتصادی تغییر داده‌اند عاملی برای جلوگیری از برخورد قاطع با رشوه، ربا، احتکار، اختلاس و مفاسد اقتصادی شده است.
عبداللهی با بیان‌اینکه فضای مجازی یک دریای بیکران است، افزود: همه مسوولان دغدغه این فضا را دارند و تنها راه حل آسیب‌های ناشی از آن ایجاد شبکه ملی اطلاعات است و بدترین و بی‌سلیقه‌ترین راهکار فیلتریتگ فضای مجازی است.
وی ادامه داد: در استان، شورای فضای مجازی زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی شده که دارای سه کمیته آموزش، رصد و تولید محتواست و ستاد نیز با آنها همکاری دارد.
عبداللهی با اشاره به برگزاری برخی تورهای گردشگری مختلط همراه با رقص و اعمال منافی عفت گفت: برخی نیز این اقدامات خارج از شوون را به نمایش می‌گذارند و ضربه ناهماهنگی دستگاه‌ها و نبود نظارت پس از برخورد موجب تداوم این اقدامات شده است.
رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان با اشاره به فعالیت این ستاد در باره پوشاک مخالف عرف اظهار داشت در دی سال ۹۸ کمیسیون مبارزه با مفاسد اجتماعی با حضور دستگاه‌ها و اتحادیه‌های مرتبط با پوشاک برگزار و مُصوب شد تا عرضه‌کنندگان و حتی تولیدکنندگان از ارائه اینگونه پوشاک خودداری کنند ولی بررسی۱۵۰ واحد صنفی نشان می‌دهد که به این مصوبات جامه عمل پوشیده نمی‌شود و هیچ ابلاغی هم در این زمینه صورت نگرفته است.
وی با بیان‌اینکه امکان مقابله با این نوع پوشاک در بخش عرضه قوی‌تر است، تاکید کرد: وقتی در بازار نمی‌توان لباس مناسب پیدا کرد و  قیمت یک قواره چادر حدود یک میلیون تومان است چگونه می‌توان مقابله با این نوع پوشش‌ها را در بخش تقاضا دنبال کرد.
حجت الاسلام عبداللهی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر لسانی یک وظیفه عقلی است، تصریح کرد: ستاد وظیفه دارد در حوزه مصادیق معروف و منکر فرهنگ سازی کند زیرا همانگونه که زشتی کرونا موجب پرهیز از آن شد، زشتی مفاسد اجتماعی و فرهنگی نیز موجب دوری از آن خواهد شد.
وی ادامه داد: شیوع کرونا نشان داد که اگر نظام بخواهد در زمینه یک موضوع به فرهنگ‌سازی بپردازد براحتی می‌تواند ظرف یک ماه در زمینه سخت‌ترین مسائل  فرهنگ‌سازی کند و در حوزه اجتماعی مثل آسیب‌های اجتماعی و تصادفات نیز اگر این حجم تبلغات صورت گیرد بطور قطع تاثیرگذار است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان تصریح کرد: ما عصمت ذاتی نداریم و مخاطب ما نیز کافر نیست لذا صرفا باید با لسان آرام و متین، زشتی یک عمل خطا را تذکر داد.

عبداللهی همچنین در پاسخ به سووالی در باره آواز خواندن برخی افراد در زیر پل‌های اصفهان گفت: آواز خواندن و موسیقی به خودی خود مشکلی ندارد و البته اجرای آن در مجامع عمومی نیازمند طی مسیر قانونی از طریق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است ولی عده‌ای بستر را برای سوء استفاده دیگران فراهم می‌کنند که به خاطر حواشی و رفتارهای غیرمجاز و خلاف شرع، ارتکاب این اقدامات نامناسب است‌.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =