کاهش نرخ تورم ماهانه و سالانه خانوارهای استان تهران

تهران- ایرنا- معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: بر اساس آخرین نتایج، نرخ تورم نقطه‌ای استان در خرداد ماه ۱۳۹۹ به ۲۵.۶ درصد رسید و نرخ تورم ماهانه و سالانه خانوارها نیز کاهش یافت.

مسعود افشین روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: منظور از نرخ تورم نقطه‌ای درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

وی یادآورشد: خانوارهای استان تهران به طور میانگین ۲۵.۶ درصد بیشتر از خرداد ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند و این نرخ در متوسط کل کشور طی خرداد ماه ۱۳۹۹ عدد ۲۲.۵ درصد اعلام شده است.

افشین اظهارداشت: نرخ تورم نقطه‌ای استان تهران در خرداد ماه ١٣٩۹ در مقایسه با اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به میزان ۰.۶ واحد درصد افزایش یافته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ۱.۳ درصدی به ۱۳.۷ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ۰.۵ درصدی به ۲۹.۰۴ درصد رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری استان تهران ۲۵.۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد افزایش یافته است.

افشین ادامه داد: این نرخ برای خانوارهای روستایی ۲۴.۵ درصد ثبت شد که نسبت به ماه قبل ۰.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای استان تهران

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: نرخ تورم ماهانه این استان در خرداد ۱۳۹۹ به ۱.۷ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۶ واحد درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است، اضافه کرد:  تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۱.۵ و ۱.۸ درصد بوده است.

افشین اعلام کرد: نرخ تورم ماهانه در خرداد ۱۳۹۹ برای خانوارهای شهری ۱.۷ درصد ثبت شد که نسبت به اردیبهشت همین سال، ۱.۶ درصد کاهش داشته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱.۹ درصد در خرداد امسال ثبت شد که نسبت به اردیبهشت ۰.۵ درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای استان تهران

وی افزود: نرخ تورم سالانه خرداد ماه ۱۳۹۹ برای خانوارهای استان تهران به ۲۹.۷ درصد رسید که نسبت به همین آمار در ماه قبل، ۱.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

افشین یادآورشد: منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۲۹.۶ درصد بوده که نسبت به اردیبهشت ۱.۸ درصد کاهش داشته است.

وی اظهارداشت: این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۰.۶ درصد بود که نسبت به ماه قبل ۲ درصد کاهش داشته است.

تغییر قیمتها در ماه جاری

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران نشان کرد: در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه‌های «گوشت قرمز و گوشت ماکیان»، «نان و غلات» و «میوه و خشکبار» است.

افشین خاطر گفت: در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «بهداشت و درمان»، گروه «حمل‌ونقل شخصی» و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌است.

وی ادامه داد: گروه «سبزیجات» و متوسط قیمت یک مترمکعب گاز مصرفی خانوارها نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

به گزارش ایرنا سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی استان تهران ایجاد هماهنگی و راهبری نظام برنامه‌ریزی استان در چارچوب نظام برنامه‌ریزی کشور را بر عهده دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =