سرای محلات سازمان فرهنگی شهرداری شیراز به سمن‌ها واگذار می‌شود

شیراز- ایرنا- رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اعلام کرد: شهرداری شیراز در نظر دارد با هدف اشاعه و ساماندهی مشارکت‌های اجتماعی، جلب مشارکت‌های مردمی و بهبود و ارتقای شرایط اجتماعی، اقتصادی و.. سرای محلات را به سازمان‌های مردم‌نهاد واگذار کند.

مرتضی جعفری در نشستی خبری که سه‌شنبه سوم تیرماه برگزار شد با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۱ سرای محله در شیراز وجود دارد، بیان کرد: در فاز نخست سرای محلات درکی، بزین، فروزان، گود دباغی، برآفتاب سعدی، مهرگان واگذار خواهند شد.

معاون فرهنگی شهردار شیراز اظهار داشت: بهره برداری از سرای محلات از طریق واگذاری مدیریت این مجموعه‌ها در مقیاس محله با حفظ مالکیت شهرداری به سازمان‌های مردم نهاد حوزه اجتماعی  روی خواهد داد.

جعفری با بیان اینکه  یکی از دغدغه‌ها و ضرورت‌های مدیران شهری، برنامه‌ریزی برای مشارکت دادن و حضور آگاهانه و معنادار شهروندان در عرصه‌های مختلف است،‌گفت: شهرداری شیراز در سال‌های اخیر با اهتمام مدیریت شهری و همکاری و تعامل سایر نهادها و سازمان‌های همراه، در قالب حمایت از " سازمان‌های مردم نهاد" اقدامات بسیار خوبی در زمینه استفاده از ظرفیت مشارکت و همکاری سمن‌ها و شهروندان و توجه به اولویت‌ها و نیازهای محلی صورت داده است.

خدمات سازمان فرهنگی شهرداری در نرم‌افزار موبایلی 

معاون فرهنگی شهردار شیراز در ادامه فعالیت‌های حوزه اجتماعی شهرداری شیراز از راه‌اندازی و طراحی نرم‌افزار موبایلی با عنوان "شیرازبان" یاد کرد که به ارائه خدمات اجتماعی می‌پردازد و ابراز داشت: ایجاد پایگاه‌های سیار خدمات اجتماعی ویژه محلات در اتوبوس‌های مگاترانس در محلات و ایجاد رصدخانه اجتماعی در زمره برنامه‌های دردسترس در این نرم‌افزار است؛ همچنین ارائه خدمات آموزشی فرهنگسراها نیز در قالب این نرم‌افزار صورت خواهد گرفت.

جعفری با اشاره به اهمیت ادامه فعالیت فرهنگسراها در قالب‌های مجازی و غیرحضوری ابراز داشت: در فعالیت فرهنگ‌سراها آنچه اهمیت دارد ایجاد محتوای به‌روز، کاربردی، فاخر و ارزشمندی است که این مجموعه‌ها را در سطوح مختلف درجه‌بندی می‌کند و ظرفیتی را فراهم می‌سازد که تمام نیازهای شهر را یکپارچه و جامع ببینیم.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز بیان داشت: در شرایط فعلی رویکرد کلی در ارائه برنامه‌های مجازی فرهنگسراها بهره‌گیری از ظرفیت‌های کل کشور است. در این حوزه بهره‌مندی از استادان ارزشمند ملی و کلاس‌های فاخر در اولویت قرار گرفته است.

جعفری در همین زمینه نوید داد فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی به فرهنگ‌سرای اقوام تبدیل می شود و برای نزدیک کردن اقوام و استفاده از فرصت تکثر قومیتی و فرهنگی این مجموعه در حوزه فعالیت‌های فرهنگی اقوام به‌کار گرفته می‌شود؛ همچنین در نظر داریم در دو فرهنگسرای بزرگ مقیاس مرکز جامع آموزش شهروندی راه‌اندازی کنیم.

زیرساخت‌های فرهنگی شیراز افزایش می‌یابد

وی در ادامه به راه‌اندازی واحد عمران را در سازمان فرهنگی شهرداری شیراز اشاره کرد و عنوان داشت: با هدف ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و ارائه برنامه‌های فاخر در سطح ملی ایجاد پنج پروژه آمفی‌تئاتر روباز در مقیاس بزرگ، تالار مرکزی شهر، مرکز تعزیه، موزه تاریخ یا موزه مرکزی شیراز و مرکز آرشیو اسناد ملی هنر در دست طراحی است که با رویکرد برون‌سپاری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روی خواهد داد.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، با اشاره به اهداف فرهنگی سازمان در عرصه پایتختی کتاب، گفت: پس از کسب این عنوان با برنامه‌های سال ۱۳۹۸ برای شیراز بیش از ۲۶ طرح را در حوزه کتاب و کتابخوانی تدارک دیده‌ایم که قابلیت اجرا در دوران کرونا را نیز دارد.

معاون فرهنگی شهردار شیراز عنوان کرد: شهرداری شیراز در صدد است عنوان پایتختی کتاب جهان را کسب کند و در این حوزه، طرح اولیه آماده شده و تلاش‌های بسیاری در حال انجام است.

وی در حوزه گردشگری به تدوین بسته‌های پساکرونای گردشگری اشاره کرد و بیان داشت: شهرداری شیراز نخستین سازمانی بود که این بسته‌ها را تدوین کرد و در اختیار دیگر کلان‌شهرها نیز گذاشت.

معاون فرهنگی شهردار شیراز اظهار کرد: در برنامه‌های گردشگری سال ۱۳۹۹ نیز درصدد هستیم خدمات گردشگری و زیارتی را با حمایت‌هایی که صورت می‌گیرد، رونق بخشیم؛ برای مثال باید به دستور کار لایحه معافیت عوارض همه مجموعه‌های گردشگری تا پایان سال و توسعه زیرساخت‌های گردشگری با ترغیب سرایه گذاران که برای مجموعه‌های اکوتوریسمی و خانه‌های تاریخی درنظر گرفته‌ایم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha