کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری صنایع پایین دستی پتروشیمی دارد

یاسوج- ایرنا- نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی با بیان این که کهگیلویه و بویراحمد ۲۵ درصد نفت و گاز کشور را تولید می کند گفت: این استان ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری در حوزه صنایع پایین دستی پتروشیمی دارد و انتظار می‌رود در این زمینه وزارت نفت حمایت جدی و ویژه ای از استان داشته باشند.

مهدی روشنفکر در نشست با بیژن زنگنه ، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به نرخ بالای بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد آن هم در شرایطی که ۲۵ درصد نفت و گاز، ۱۰ درصد آب‌های سطحی، ۲۰ درصد جنگل‌های حوزه زاگرس، بیش از ۳۰۰ جاذبه کم نظیر گردشگری  در این استان قرار دارد، ادامه داد: ایجاد و راه اندازی صناییع پایین دستی در ریشه کنی بیکاری می‌تواند در این دیار موثر واقع شود زیرا حجم سرمایه گذاری در این حوزه کم و ظرفیت سرمایه گذاری نیز وجود دارد.

روشنفکر خواستار شناسایی و ایجاد ظرفیت‌ها در توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در این استان شد و افزود: ایجاد و راه اندازی میدان گازی مختار از مطالبات و خواسته‌های به حق مردم از مجموعه وزارت نفت است.

نماینده مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به محرومیت تاریخی این استان با وجود خدمات شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی، ادامه داد: انتظار می‌رود وزارت نفت برای رفع محرومیت‌ها در زمینه اجرای برخی پروژه‌ها از جمله ساخت مدارس، مجتمع‌های فرهنگی و هنری و زیرساخت‌های حمل و نقل به صورت جدی ورود کنند.

روشنفکر درباره  CNG شهرداری پاتاوه با ارایه گزارشی گفت: ابنیه CNG تکمیل شده است اما تا زمان تحویل کمپرسور یارانه‌ای امکان بهره برداری از این جایگاه سوخت وجود ندارد.

وی  ادامه داد: کامیون حمل سوخت به مناطق روستایی ، ارتقاء سیستم ایمنی و آتش نشانی و  اجرای سیستم جامع حفاظت الکترونیکی انبار نفت یاسوج از اولویت های شهرستان است

 وزیر نفت نیز در این نشست با تاکید بر رفع محرومیت از کهگیلویه و بویراحمد، گفت: این وزارتخانه در زمینه حمایت از صنایع پایین دستی پتروشیمی و کمک به برخی پروژه‌ها در حوزه مدرسه سازی و مجتمع فرهنگی و هنری از هیچ کوششی دریغ نمی کند.

کهگیلویه و بویراحمد در حال حاضر سه پروژه مهم پتروشیمی دارد که پتروشیمی دهدشت پیشرفت چندانی نداشته و پتروشیمی گچساران نیز بیش از ۷۰ درصد پیشرفت دارد. پتروشیمی بویراحمد نیز به دلیل داشتن معارضان محلی و چالش های مربوط به سرمایه گذار بلاتکلیف مانده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =