وزیر خارجه سوریه: تحریمهای آمریکا را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل می‌کنیم

تهران - ایرنا - «ولید المعلم» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه امروز (سه‌شنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی با تاکید بر اینکه هدف تحریمهای جدید آمریکا موسوم به «قانون قیصر»، باز کردن راه برای بازگرداندن تروریستها به سوریه است،‌ تاکید کرد که این قانون را به فرصتی برای پیشرفت و رشد اقتصاد ملی تبدیل می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)‌، المعلم افزود: سخنان اخیر «مایک پمپئو» وزیر خارجه و «جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه درباره قانون موسوم به قیصر نشان داد که آن‌ها «مُشتی دروغ‌گو» هستند و هدف واقعی آن‌ها باز کردن راه برای برگشت مجدد تروریستها به سوریه است،‌ دقیقا همان کاری که در سال ۲۰۱۱ انجام دادند.

وی تاکید کرد: این قانون باید به فرصتی برای پیشرفت اقتصاد ملی ما، رسیدن به خودکفایی، تحکیم همکاری با دوستان و متحدانمان در زمینه‌های مختلف تبدیل شود، در عین حالی‌که مبارزه ما با تروریسم هرگز متوقف نمی‌شود.

وزیر خارجه سوریه گفت: مردم کشور ما هرگز اجازه نمی‌دهند طرفی در تدوین قانون اساسی کشورشان دخالت کند و تنها قانون اساسی ملی را می‌پذیرند که پاسخگوی خواسته‌ها و نیازهای آنان باشد.

وی همچنین درباره حضور بشار اسد در قدرت نیز گفت:‌ اسد تا زمانی که مردم سوریه بخواهند در قدرت می‌ماند و هدف قانون قیصر تاثیرگذاری بر انتخابات آینده کشور است.

وی تصریح کرد:‌ عنوان مرحله بعدی تامین خواسته‌های مردم و بهبود وضعیت معیشتی آن‌ها است تا بتوانیم قانون قیصر را به فرصتی برای خودکفایی خود تبدیل کنیم.
المعلم با اشاره به این که قانون قیصر را چیزی کمی نمی‌دانم اما ما ده‌ها سال است که به این تحریم‌ها عادت کرده‌ایم ، تاکید کرد : نه جفری و نه بزرگتر از او نمی‌تواند سرنوشت و آینده سوریه را تعیین کند. ما به آمریکا و یا سایر کشورها اجازه نمی‌دهیم در مسیر سیاسی کشورمان دخالت کنند. ما کشوری مستقل هستیم و وحدت کلمه داریم.
وی خطاب به مسئولان آمریکایی گفت:‌ مشتی دروغ‌گو همواره از تروریست‌ها حمایت می‌کنند و شاهد آن انتقال عناصر داعش به عراق است.
وزیر خارجه سوریه تصریح کرد: هیچ طرفی از طرف‌هایی که علیه سوریه توطئه ‌چینی کردند نمی‌خواهد منبع تامین تروریسم خشک شود. 
المعلم با تاکید بر این که آمریکا باید قبل از پیشنهاد گفت‌وگو رفتارش را در قبال سوریه تغییر دهد، گفت:‌ مقاومت از نبض مردم سوریه جوشیده،‌ آمریکایی‌ها قدرت استعماری هستند و ما برادران کُرد خود را به خاطر همکاری با آن سرزنش می‌کنیم. آمریکا از منافع اسرائیل حمایت می‌کند و ما به کردها می‌گوییم که از درس‌های گذشته و عاقبت طرف‌هایی که روزی همپیمان آمریکا بودند اما واشنگتن به آن‌ها پشت کرد،‌ عبرت بگیرید.

** حمایت از آتش بس در لیبی 
وی در خصوص اوضاع لیبی نیز گفت: ما از آتش‌بس در لیبی حمایت می‌کنیم و خواستار از سرگیری مذاکرات هستیم. البته ما از ارتش ملی به رهبری ژنرال حفتر نیز حمایت می‌کنیم.
المعلم گفت:‌ زیاده‌خواهی‌های اسرائیل در فلسطین و منطقه انتها ندارد اما ما به هر صورت اعلام می‌کنیم که کنار مردم فلسطین در مخالفت با طرح الحاق ایستاده‌ایم.
وی درباره ترکیه نیز گفت: این کشور به شمال عراق حمله می‌کند،‌ برای به دست آوردن نفت لیبی مزدور به این کشور می‌فرستد و اراضی سوریه را اشغال می‌کند.
وزیر خارجه سوریه همچنین از گام امارات برای تقویت روابطش با سوریه با چشم‌پوشی از هشدارهای جفری استقبال کرد.
وی در ادامه گفت:‌ موضع اردن که اعلام کرده قانون قیصر تاثیری در تبادل تجاری میان دو طرف ندارد،‌ خوب و جسورانه است.

** آماده همکاری با لبنان هستیم
المعلم گفت: ما آماده‌ایم برای مقابله با قانون قیصر با لبنان همکاری کنیم اما این مسئله تنها با خواست سوریه محقق نمی‌شود بلکه لبنان نیز باید تمایل به این کار داشته باشد. تاکنون ارتباطی در این خصوص با لبنان نبوده اما زمانی که لبنانی‌ها آماده تماس با سوریه شوند،‌ دمشق آماده است.
وی درباره ترسیم مرزهای میان لبنان و سوریه نیز گفت:‌ مرزها با لبنان ترسیم نشده و ما مخالف استقرار نیروهای بین‌المللی در مرزها هستیم زیرا این کار با کمک دشمنان انجام می‌شود.

**ایران سوریه را تنها نمی گذارد
وزیر خارجه سوریه گفت: هیات ایرانی که چند روز گذشته به دمشق آمد تاکید کرد که کشورش هرگز سوریه را تنها رها نمی‌کند. 
المعلم تاکید کرد: روابط ما با ایران بسیار عمیق است و در زمینه‌های مختلف با هم هماهنگی و همکاری داریم.
المعلم گفت: سوریه متحدان و دوستانی دارد و هر کس با قانون قیصر مخالف است،‌ دوست سوریه است. ما اطمینان داریم که دوستانمان سوریه را تنها نمی‌گذارند.

وی همچنین ارسال نفت‌کش‌های ایرانی به ونزوئلا را گامی بسیار بزرگ توصیف کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =