مراجعه به پزشکی قانونی خراسان جنوبی ۱۵.۹ درصد کاهش داشت

بیرجند - ایرنا - مدیرکل پزشکی قانونی خراسان جنوبی گفت: آمار مراجعه‌کنندگان به پزشکی قانونی استان در فروردین و اردیبهشت امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵.۹ درصد کاهش داشت.

مصطفی جعفرزاده روز سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه افزود: از ۲ هزار و ۷۷۲ پرونده معاینات بالینی در ۲ ماه نخست سال جاری ۷۳۱ پرونده مربوط به نزاع با اولویت رتبه معاینه بوده است.

وی بیان کرد: در ارتباط با مراجعه‌کنندگان نزاع، ۴۷۰ پرونده مربوط به مردان و ۲۶۱ پرونده مربوط به زنان است.

وی گفت: نوروز ۹۹ تعداد فوتی‌های ناشی از حوادث ترافیکی ۱۱ مورد بوده که بیشترین فوتی‌ها در ۲۶ اسفند ۹۸ و ۱۴ فروردین اتفاق افتاده است.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان جنوبی اظهار داشت: همچنین در ۲ ماه امسال ۳۱ مصدوم حادثه کار، پنج فوتی و یک غرق شدگی به پزشکی قانونی ارجاع شدند.

وی افزود: ۱۹ هزار و ۹۰۷ پرونده در سال ۹۸ به این اداره کل ارجاع شد که ۶۶.۷ درصد پرونده‌ها مربوط به مردان و بقیه مربوط به زنان بوده و بیشترین مراجعه با ۱۱ هزار و ۹۱۰ پرونده مربوط به مرکز استان است.

وی با بیان اینکه معاینات مصدومان ناشی از حوادث ترافیکی در رتبه اول خراسان جنوبی است بیان کرد: نزاع در رتبه دوم قرار دارد که در این حوزه سه هزار و ۶۲۴ پرونده سال گذشته تشکیل شد.

جعفرزاده گفت: در ارتباط با حوادث ترافیکی چهار هزار و ۵۲۶ پرونده تشکیل شد که بیشترین پرونده‌ها با ۲ هزار و ۴۱۳ پرونده مربوط به بیرجند است و شهرستان‌های قاینات و درمیان رشد تشکیل پرونده ۳۴ درصدی را به ثبت رساندند.

وی افزود: ۲۴۳ پرونده در ارتباط با حوادث ناشی از کار تشکیل و ۱۷ مورد فوتی به ثبت رسید.

وی از تحویل ۵۶۵ جسد در سال ۹۸ به پزشکی قانونی خبر داد و گفت: این اجساد مربوط به مرگ‌های غیرطبیعی و مشکوک بود که از این تعداد ۴۲۲ مورد مرد و ۴۳ مورد زن بودند همچنین ۲۵۳ جسد اتوپسی شدند و در بقیه موارد معاینات ظاهری پاسخگوی مراجع قضایی بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان جنوبی از تشکیل پرونده ۱۳۷ سقط جنین در سال گذشته خبر داد و افزود: ۹۰ پرونده منتهی به صدور مجوز سقط درمانی شد که نسبت به سال ۹۷ ۷.۴ درصد کاهش داشته است.

وی بیان کرد: در حوزه کمیسیون‌های پزشکی قانونی نیز ۹۴ پرونده به ثبت رسید که پرونده‌های مربوط به قصور پزشکی ۳۴ پرونده، نتیجه معاینات ۴۱ مورد و پرونده‌های پزشکی ۱۹ مورد بوده و ۲۳ پرونده با رای قصور پزشکی صادر شده است.

جعفرزاده با بیان اینکه بیشترین قصور پزشکی مربوط به پرونده‌های جراحی زنان و زایمان است گفت: بهداشت عمومی، جراحی عمومی و مامایی در ردیف‌های بعدی قرار دارند.

وی گفت: در حوزه تصادفات ۲۷۸ فوتی در سال گذشته به پزشکی قانونی ارجاع داده شد که از این تعداد ۲۱۲ مرد و بقیه زن هستند و این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد رشد داشته است.

جعفرزاده تصریح کرد: شهرستان نهبندان با ۵۶ مورد بیشترین فوتی‌ها را داشته است و شهرستان قاینات با ۵۳ و طبس با ۴۹ مورد در ردیف‌های بعد قرار دارند.

وی افزود: ۸۳.۱ درصد فوتی‌ها در راه‌های برون شهری خراسان جنوبی با ۲۳۱ مورد اتفاق افتاده و ۳۲مورد در راه‌های روستایی، شهری و خاکی به ثبت رسیده است.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان جنوبی گفت: در تصادفات درون شهری فوتی‌ها نسبت به گذشته کاهش داشته اما در حوزه برون شهری با افزایش ۳۱.۳ درصدی مواجه هستیم و آمارها نشان از کاهش ۵۶ درصدی فوتی‌ها در جاده‌های روستایی دارد.

وی با بیان اینکه ۱۴۷ فوتی حوادث رانندگی در دم جان باختند اظهار داشت: از نظر نحوه وقوع حادثه برخورد وسایل نقلیه در اولویت است و در این مدت ۲۹ عابر پیاده جان خود را از دست دادند.

جعفرزاده گفت: حوادث منجر به فوت با ۵۰ مورد مربوط به خودرو سواری پراید است و بعد از آن موتورسیکلت و خودرو ۴۰۵ به ترتیب با ۴۵ و ۴۱ مورد در ردیف‌های بعد قرار دارند همچنین ضربه به سر با ۱۸۴ مورد بیشترین فوتی را در بر داشته است.

وی افزود: در این مدت برای ۵۰۳ مورد فوتی به صورت حضوری گواهی دفن صادر شد و طرح دادپزشک در این ارتباط در حال گسترش است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =