رای الیوم: اعزام کشتی‌های ایران به ونزوئلا ترامپ را به تسلیم واداشت

تهران – ایرنا – روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» چاپ لندن در سرمقاله شماره امروز (سه شنبه) خود نوشت: اعزام کشتی‌های حامل سوخت و مواد غذایی از سوی ایران به ونزوئلا ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را به تسلیم واداشت.

رأی الیوم افزود: تهران با این اقدام خود ترامپ و تهدیدهایش مبنی بر اینکه متعرض کشتی های مزبور خواهد شد، را به شدت به چالش کشید. در واقع اقدام یاد شده در وادار کردن ترامپ به عقب نشینی از مواضعش و اعلام آمادگی وی جهت دیدار با « نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا نقش محوری ایفا کرد.

بر اساس این گزارش، تحول یاد شده در سیاست و موضعگیری ترامپ در بردارنده یک پیام قوی برای کشورهایی همچون ایران و سوریه است که پیروزی ثمره ایستادگی و پایداری و صبر و تحمل است.

« جان بولتون » مشاور سابق برکنار شده ترامپ در امور امنیت ملی آمریکا در کتاب خود با عنوان «  The Room Where It Happened » ( اتاق اتفاق ) که متن آن در اینترنت انتشار یافته است می گوید: دونالد ترامپ از ایده دخالت نظامی در ونزوئلا جهت سرنگون کردن نیکلاس مادورو رئیس جمهور منتخب ونزوئلا و نصب « خوان گوایدو » رهبر مخالفان به جای وی حمایت می کرد و ترامپ از ونزوئلا به عنوان بخشی از آمریکا نام می برد و در نشست های خصوصی اش از مادورو به عنوان دشمن « سرسخت » آمریکا نام می برد اما در ارتباط با گوایدو می گوید : « او کودک است.»

تارنمای خبری « إکسیوس » دیروز دوشنبه مصاحبه با رئیس جمهور آمریکا را منتشر کرد که بخشی از آن نمایانگر عقب نشینی ترامپ از تمامی سیاست های « تند » گذشته اش می باشد. او در این مصاحبه آمادگی اش را برای دیدار با رئیس جمهور مادورو اعلام و تاکید کرد که به گوایدو رئیس جمهور موقت بی اعتماد است و به نظر می رسد ترامپ از سر ناامیدی و سازش پرچم سفید را برافراشته است.

رأی الیوم افزود: نکته جالب توجه در اظهارات سازشکارانه ترامپ آن است که این اظهارات همزمان با رسیدن کشتی ایرانی حامل مواد غذایی ابراز شده است . این در حالی است که از رسیدن پنج کشتی  حامل بنزین و فرآورده های نفتی ایران به ونزوئلا جهت در هم شکستن محاصره آمریکا علیه این کشور چند هفته بیشتر نمی گذرد.

سرمقاله مزبور این عقب نشینی را نمایانگر شکست ترامپ و تمامی طرح هایش جهت سرنگون کردن رئیس جمهور ونزوئلا و به زانو درآوردن مردم این کشور از جمله اعزام چند گروه کودتاگر از سوی واشنگتن به کاراکاس دانست .

رای الیوم از ایستادگی رئیس جمهور مادورو و همراهی ملت و ارتش ونزوئلا با او و حمایت های همپیمانانش همچون ایران و چین و روسیه از وی به عنوان عامل شکست ترامپ نام برد.

این روزنامه فرامنطقه ای ایستادگی در مقابل تحریم ها و محاصره ها را از تسلیم شدن در برابر شرایط آمریکا موفقیت آمیزتر و کم هزینه تر دانست زیرا تمامی کسانی که در برابر آمریکا تسلیم شدند، در نهایت کشته شدند و کشورشان در معرض یورش نظامی و اشغال قرار گرفت که برجسته ترین نمونه آن کشورهای عراق و لیبی است.

رای الیوم در پایان از مادورو به عنوان « یک رئیس جمهور بسیار مقاوم و پایدار در برابر امپریالیسم آمریکا » نام برد که آمادگی اش را برای جنگ و کشته شدن به اثبات رسانده است . این در حالی است که آمریکا در راس ۶۰ کشور جهان از گوایدو رقیب وی حمایت به عمل می آورند.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =