دریافت رشوه در نیروهای مسلح گلستان کمتر شد

گرگان - ایرنا - رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح گلستان معتقد است که سرمایه گذاری در حوزه پیشگیری و اجرای دوره‌های آموزشی از دلایل کاهش جرایمی همچون رشوه توسط نظامیان این استان است.

حجت‌الاسلام محمداسماعیل زارعی‌کیاپی روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت گرامی داشت هفته قضاییه اظهار داشت: بعنوان مثال پارسال دریافت رشوه در بین نیروهای مسلح گلستان به نسبت سال قبل از آن ۶۳ درصد کاهش یافت.

وی بدون اشاره به جزییات آماری و مصادیق جرایم بیان داشت: در نتیجه اقدامات ایجابی و آموزشی دریافت رشوه ۶۳ درصد، خودزنی ۵۰، ضرب و جرح ۲۴، تضییع اموال نظامی ۲۳، عمل برخلاف تکلیف نظامی ۱۷ و مصرف و توزیع مواد مخدر۱۰ درصد بین نظامیان استان گلستان کمتر شده است.

وی همچنین به شکایت حدود ۸۰ شهروند گلستانی از پلیس اشاره کرد و گفت: بیشترین دلیل این شکایت ها عمل نکردن نیروی انتظامی به وظیفه خود در قبال مردم بود که دادگاه نظامی در ۷ پرونده به محکومیت ماموران خاطی پلیس رای داد و بقیه با مصالحه یا رضایت شاکی مختومه شد.

زارعی کیاپی افزود: طی سه ماه نخست امسال هم سه پرونده شکایت از پلیس انتظامی گلستان در دادسرای نظامی استان تشکیل شد.

وی معتقد است: به دلیل گستردگی ارتباط پلیس با مردم و تعدد وظایف این نهاد توهین به شهروندان توسط ماموران انتظامی بیشتر از دیگر نیروهای مسلح است که برای حل این مشکل باید برخی خدمات آن به بخش خصوصی واگذار شود.

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح گلستان به تخفیف مجازات سربازان فراری از خدمت به مناسبت هفته قوه قضاییه و دهه کرامت اشاره کرد و گفت: این سربازان در صورت مراجعه به سازمان قضایی نیروهای مسلح از مجازات زندان معاف شده و با قرار تامین سبک تری به ادامه خدمت خواهند پرداخت.

سازمان قضایی نیروهای مسلح براساس اصل ۱۷۲ قانون اساسی برای رسیدگی به جرایم نظامی یا انتظامی اعضای ارتش، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شده است.

استان گلستان با حدود ۱.۹ میلیون نفر جمعیت به لحاظ مرزی بودن از تعدد یگان‌های نظامی و انتظامی برخوردار است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =