۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۲
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 83830842
۰ نفر

برچسب‌ها

بنای تاریخی گنبد سبز مشهد مرمت شد

مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی گفت: اجرای عملیات تخصصی مرمت بنای تاریخی گنبد سبز مشهد پایان یافت.

ابوالفضل مکرمی‌فر روز سه‌شنبه افزود: این بقعه تاریخی که به شماره ۱۳۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده از آثار ارزشمند در داخل شهر مشهد و مدفن "شیخ محمد مومن استرآبادی" یکی از عرفای پیشین است. 

وی ادامه داد: کاشیکاریهای گنبد سبز به صورت نره‌چینی و معرق است. از کتیبه‌های شاخص آن می‌توان به آیه ۲۶ سوره آل عمران اشاره کرد که پیرامون ساقه گنبد اجرا شده است.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی گفت: شروع مرمت این اثر تاریخی به بازسازی کامل کاشیکاری آن در اوایل دهه ۱۳۵۰ مربوط می‌شود. از آن تاریخ تاکنون بر اساس میزان اعتبارات و آسیبهای وارده کار حفاظت و مرمت گنبد سبز انجام شده است.

وی به آخرین عملیات مرمتی در این بنا اشاره و بیان کرد: مرمت کاشیکاری گنبد و ساقه گنبد سبز از سال ۱۳۹۷ با تامین اعتبار یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریالی آغاز شده بود که امروز به پایان رسید. 

مکرمی‌فر درباره عملیات اجرایی انجام شده در این اثر تاریخی نی گفت: برای مرمت گنبد سبز مشهد اقداماتی از جمله برداشت و چرمه‌برداری طرح کاشیکاری موجود، برچیدن کاشیهای فرسوده و آسیب دیده و لایه‌های سیمانی زیرکار، اجرای مش فلزی زیر کار، ساخت و نصب کاشی بر روی ساقه و همچنین اجرای آبچکان صورت گرفته است. 

"گنبد سبز" آرامگاه شیخ مؤمن استرآبادی مربوط به دوره صفویه در خیابان آخوند خراسانی شهر مشهد و در وسط میدانی به همین نام قرار دارد. شهروندان مشهدی بخاطر کاشیکاری فیروزه‌ای متمایل به سبز این مکان آن را "گنبد سبز" می‌نامند.

گنبد سبز که یک بنای هشت ضلعی با چهار ۴ ایوان است سال ۱۰۳۶ قمری بنیان و حدود ۲۰ سال پس از آن تکمیل و تزیین شد. 

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha