شرکت بیش از ۸۰۰ هزارنفر در جشنواره کتابخوانی رضوی

تهران- ایرنا- معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به برگزاری جشنواره کتاب به عنوان تنها بخش جشنواره رضوی امسال، گفت: تاکنون بیش از ۸۰۰ هزار نفر در این مسابقه شرکت کرده‌اند.

مهدی رمضانی در نشست ارائه گزارش فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در روزهای شیوع بیماری کرونا و تعطیلی کتابخانه‌ها گفت: پس از شیوع بیماری کرونا در کشور بر اساس دستور ستاد ملی مقابله با کرونا، کتابخانه‌ها نیز همانند سایر مراکز فرهنگی تعطیل شد، هفته گذشته بر اساس دستور این ستاد، مجوز بازگشایی کتابخانه‌ها صادر شد و از دیروز کتابخانه‌های عمومی بر اساس دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستورالعمل تکمیلی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که به تایید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز رسیده، بازگشایی شد. البته برخی محدودیت‌ها همچنان برقرار است و برخی ضوابط و شرایط حضور و استفاده از فضای کتابخانه‌ها تغییر کرده که در حال اجراشدن است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد ادامه داد: در این ایام کتابخانه‌های عمومی مانند سایر دستگاه‌ها نیز در فضای مجازی فعال بودند و برنامه‌ها و خدمات مختلفی را به مردم ارائه دادند که از آن جمله می‌توان به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، پویش هر کتابدار یک کتابخوان، مسابقه نقاشی «کرونا را شکست می‌دهیم» و سایر برنامه ها اشاره کرد.

وی درباره برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: در ایام دهه کرامت بر اساس دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همه بخش‌های جشنواره بین المللی امام رضا (ع) متوقف شد به غیر از جشنواره کتابخوانی رضوی که در حال برگزاری است و تا پایان تیر نیز در فضای مجازی از طریق سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

رمضانی با اشاره به استقبال خوب علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه از طریق فضای مجازی، عنوان کرد: تاکنون بیش از ۸۰۰ هزار نفر در این جشنواره شرکت کرده‌اند، امیدواریم تا پایان مهلت شرکت در این مسابقه (پایان تیر) به این آمار افزوده شود. هرچند با توجه به اینکه به دلیل محدودیت های ناشی از بیماری کرونا نتوانستیم بخش مکتوب را برگزار کنیم، اما تا امروز به نسبت دوره گذشته جشنواره، میزان حضور شرکت کنندگان در بخش فضای مجازی دو برابر شده است.

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد عزیمت جدی به سمت فضای مجازی را مهم‌ترین امر در نحوه ارائه خدمات و برنامه در کتابخانه‌ها عنوان کرد و گفت: این رویکرد که در شرایط خاص حاکم به کشور رخ داد، در نهاد استمرار خواهد داشت و بخشی از برنامه‌های کتابخانه‌ها که به فضای مجازی منتقل شد، همچنان برگزار خواهد شد و گسترش خواهد یافت. نکته مثبت در این عزیمت این است که از این طریق می‌توانیم به بسط و گسترش عدالت آموزشی در برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نزدیک شویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =