واحد یک بخاری نیروگاه نکا به شبکه سراسری برق پیوست

ساری- ایرنا- واحد بخار شماره یک نیروگاه شهید سلیمی شهرستان نکا در استان مازندران پس از یک وقفه حدود چهار ماهه و انجام تعمیرات کامل از بهمن ماه سال گذشته، بار دیگر وارد مدار شد.

به گزارش روز سه شنبه نیروگاه برق شهید سلیمی نکا، مدیرعامل این شرکت گفت که این واحد بخار با استفاده از توان نیروها و متخصصان داخلی ، تجهیزات داخلی و بومی و به دست متخصصان و کارگران مجرب کشور تعمیر و به مدار تولید بازگردانده شده است.
محسن نعمتی افزود : واحد شماره یک بخار نیروگاه نکا به ظرفیت ۴۴۰ مگاوات ساعت برق از بهمن ماه سال ۹۸ برای تعمیرات اساسی از مدار خارج و بعد از حدود چهار ماه تعمیرات دوباره وارد مدار شد.
وی ادامه داد : همزمان با انجام تعمیرات اساسی این واحد علاوه بر اجرای بالغ بر هشت هزار فعالیت معمول و تعریف شده در تعمیرات اساسی ، حسب نیاز تعداد ۴۰ پروژه نیز در قالب فعالیت های مازاد و غیر معمول انجام پذیرفت که از جمله آنها تعویض پره های ثابت ردیف اول توربین فشار قوی، انجام شابرکاری پوسته های بیرونی توربین های فشار قوی و فشار متوسط ، ساخت و نصب بسکت های لایه های گرم و سرد پیش گرمکن هوا بود.

نیروگاه شهید سلیمی نکا در ساحل جنوبی دریای خزر در ‎ ۲۵کیلومتری شهر نکا از بزرگ ترین نیروگاه های بخاری کشور با قدرت اسمی ۲ هزار و ‎ ۲۱۴مگاوات است.
این نیروگاه متشکل از چهار واحد بخار هر یک با قدرت اسمی ‎ ۴۴۰مگاوات ، سیکل ترکیبی شامل ۲ واحد گازی با قدرت نامی ‎ ۱۳۷/۵مگاوات و یک واحد بخار دیگر با قدرت ‎ ۱۶۰مگاوات و همچنین ۲ واحد توربواکسپندر با قدرت نامی هر یک ‎ ۹/۵مگاوات است.
ظرفیت تولید برق در واحدهای بخار این نیروگاه یکهزار و ۷۶۰ مگاوات و با احتساب واحدهای سیکل ترکیبی و توربین های انبساطی ۲ هزار و ۲۱۴ مگاوات است.
سوخت اصلی واحدهای بخاری نیروگاه شهید سلیمی نکا گاز طبیعی و سوخت کمکی آن مازوت است.
واحدهای بخاری نیروگاه بعد از هر ۲۵ هزار ساعت کارکرد معادل واحد ، مورد تعمیرات نیمه اساسی و پس از ۵۰ هزار ساعت کارکرد، تحت عملیات تعمیرات اساسی قرار می­ گیرند.
این تعمیرات اساسی ، بهینه سازی توربین فشار ضعیف ، ژنراتور و بویلر تا ترمیم عایق­های بویلر و تمیزکاری لوله‌­های کندانسور اصلی و فرعی و کولرهای آب سرویس بوده و برخی بازدید و تمیزکاری ، تست و تنظیم ، شست‌ و شو ، تعویض و انجام برخی اقدامات تخصصی دیگر را شامل می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha