تروئیکای اروپایی وابستگی خود را به واشنگتن نمایان کردند

مسکو - ایرنا - رئیس انستیتو پژوهش‌های سیاسی و راهبردی روسیه معتقد است که آلمان، فرانسه و انگلیس با پیروی از سیاست‌های واشنگتن علیه تهران در نشست اخیر شورای حکام، بار دیگر وابستگی سیاسی خود را به ایالات متحده آمریکا نمایان کردند.

ولادیمیر زاخاروف روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو، اظهار کرد: آمریکا در نشست فصلی هفته گذشته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تمام سعی و تلاش خود را بکار گرفت تا ایران را بخاطر مسائل ناچیز محکوم کند.

زاخاروف گفت: این سیاست از واشنگتن دیکته شده و انگلیس، فرانسه و آلمان آن را همراهی کرده و در آخر قطعنامه ای را علیه ایران صادر کردند.

وی ادامه داد: این قطعنامه در حالی علیه ایران تصویب شد که تهران به شکل بی سابقه و بیشتر از همه کشورهای جهان با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری داشته و بازرسان آژانس هزاران ساعت در مراکز هسته ای ایران بازرسی کرده اند.

رئیس انستیتو پژوهش های سیاسی و راهبردی روسیه گفت: صدور قطعنامه ضدایرانی نشانگر استفاده غرب و آمریکا از سازمان های بین المللی برای رسیدن به اهداف سیاسی خود است و آنها در مواقعی که لازم و مناسب می دانند به این شیوه روی می آورند. 

قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، به‌رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه به تصویب رسید.

در این قطعنامه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت آمریکا خواسته‌اند ایران به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

آمریکا برای فرافکنی مسائل داخلی خود تلاش می کند

رئیس انستیتو پژوهش های سیاسی و راهبردی روسیه گفت: ترامپ در وضعیت دشواری گرفتار شده است و بسیاری در آمریکا از حکومت او ناراضی هستند.

وی گفت: اعتراض های ضدنژادپرستی که بسیاری از شهرهای آمریکا را فرا گرفت و با سرکوب شدید مواجه شد، وجهه ترامپ را مخدوش کرده است. 

کارشناس روس تصریح کرد: دودستگی عمیق در جامعه آمریکا رخ داده است و ترامپ برای کسب مجدد امتیازات ازدست رفته تا انتخابات ریاست جمهوری پاییز آینده فرصت چندانی ندارد.

پس از کشته شدن «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی که در اثر فشار زانوی یک پلیس سفیدپوست روی گردن او روی داد، اعتراض‌های گسترده‌ به نژادپرستی و خشونت پلیس سراسر آمریکا را فراگرفته است. 

فلوید ششم خردادماه درحالی‌که دست‌هایش دستبند خورده بود، توسط ماموران پلیس بر روی خیابان خوابانده شد و یکی از افسران نزدیک ۹ دقیقه زانوی خود را بر گردن وی فشرد تا جایی که از حرکت افتاد و او را با آمبولانس به بیمارستان منتقل کردند. 

فیلم این جنایت انسانی، به‌سرعت در شبکه‌های مجازی انتشار یافت و موج خشم و اعتراض علیه این رفتارهای نژادپرستانه را در سراسر آمریکا و حتی دیگر نقاط جهان به ویژه اروپا برانگیخت. 
از زمان کشته شدن فلوید به دست پلیس آمریکا، این کشور شاهد تظاهرات و اعتراضات سراسری مردم به اعمال نژاد پرستانه در ایالات متحده است.   

زاخاروف در ادامه مصاحبه افزود: یکی از موثرترین راهها برای کسب امتیاز سیاسی برای ترامپ، استفاده از موضوع برنامه هسته ای ایران برای فشار بر این کشور است.

وی ادامه داد: در همین راستا آمریکا در شورای حکام بر متحدان اروپایی خود فشار وارد آورد و بنظر می رسد تروئیکای اروپایی دربرابر این فشارها تسلیم شده است.

کارشناس روس معتقد است که این وضعیت یک بار دیگر نشان داد که انگلیس، فرانسه و آلمان سیاست مستقلی ندارند و در وضعیت پیرامون برجام بدون توجه به تعهدات خود،با آمریکا که از این توافق بین المللی خارج شده است، همکاری می کند و به همین دلیل وظیفه اصلی حفظ برجام و اجرای مفاد آن بر دوش روسیه و چین می افتد.

کارشناس روس گفت: در این شرایط که غرب به تعهدات خود در برجام پایبند نیست، ایران باید بسیار مراقب باشد تا بهانه به دست آنها ندهد و چنین وضعیتی رایزنی های بیشتر تهران با دوستان خود را برای هماهنگی اقدامات و جلوگیری از فشار بیشتر می طلبد و به نظر می رسد سفر وزیر امور خارجه ایران به مسکو در همین راستا بود.

وی پیش بینی کرد در شرایط کنونی روابط ایران با روسیه و چین استحکام بیشتری می یابد و بر اهمیت همکاریهای راهبردی این سه کشور افزوده می شود تا از تاثیرات فشارهای غرب کاسته شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =