ظرفیت و راندمان نیروگاه برق شاهرود افزایش یافت

شاهرود - ایرنا - افزایش ظرفیت و راندمان نیروگاه شهیدبسطامی شاهرود با حضور وزیر نیرو به شیوه ویدیو کنفرانس آغاز شد.

نیروگاه شهید بسطامی در کیلومتر ۱۵ جاده شاهرود به دامغان واقع شده و در سال ۱۳۹۱  بهره‌برداری رسید.این نیروگاه یکی از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی کشور است که با ظرفیت تولید ۴۸۴ مگاوات ، شامل ۲ واحد گازی ۱۶۲ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار  فعالیت می کند.

ظرفیت فعلی این نیروگاه ۳۲۴ مگاوات است و بخش بخار و سیکل ترکیبی آن هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌است.

سوخت نیروگاه شهید بسطامی گاز طبیعی و سوخت پشتیبان نفت گاز (گازوئیل) است که در سه مخزن هریک به ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب ذخیره‌سازی می‌شود. سطح ولتاژ پست برق نیروگاه ۲۳۰ کیلوولت است.

هلدینگ تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه مالک نیروگاه های سمنان و شاهرود از شرکتهای زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات ، سال ۱۳۹۶ تاسیس شده و نیروگاه های سمنان و شاهرود را خریداری کرده است. 
مهدی پورهاشم مدیر عامل پویا انرژی در توضیح فعالیت انجام گرفته توسط این شرکت گفت: بلافاصله بعد از خرید نیروگاه شاهرود، برنامه احداث بخش بخار این نیروگاه و نیروگاه سمنان با هدف افزایش راندمان و تولید بیشتر برق و کمک به زیرساختهای کشور، جزو راهبردهای شرکت تعریف شد. اما به دلیل سن حدود ده سال این دو نیروگاه و اینکه بیش از ۳۰ ماه احداث بخش بخار به طول می انجامید و عملا نیروگاههای فعلی نیروگاه پیری محسوب می شدند و هماهنگی آنها با بخش بخار جوان نگرانی هایی را در آینده به ذهن متبادر می کرد، تصمیم گرفته شد ضمن نوسازی و بازسازی نیروگاه ها، طرح ارتقاء ظرفیت فعلی هر واحد از ۱۶۲ مگاوات به ۱۸۳ مگاوات با استفاده از فناوری بومی شرکت مپنا و با  سرمایه گذاری به میزان ۷/۴ میلیون یورو انجام شود.
وی افزود: در همین راستا و با توجه به پیش بینی رشد تقاضای برق در تابستان ۱۳۹۹ ، در اسفند ۱۳۹۸  و ایام نوروز ۱۳۹۹ در حالیکه کشور درگیر بیماری کرونا بود همکاران ما و شرکت مپنا در اقدامی جهادی و در زمانی کوتاه اقدام به تعریف و اجرای پروژه ارتقای تولید (UPGRADE) یکی از واحدهای نیروگاهی خود در شاهرود نمودند.
مدیر عامل هلدینگ پویاانرژی همچنین توضیح داد: این ارتقا با بهره گیری از جدیدترین دستاورد گروه مپنا که مبتنی بر بروزترین فناوری برای تولید برق است ، انجام گرفت به گونه ای که با افزایش ظرفیت تولید از ۱۶۲ مگاوات به ۱۸۳ مگاوات، و ارتقای راندمان تولید واحدهای نیروگاهی از ۳۴ درصد به ۳۶ درصد، علاوه بر صرفه جویی نزدیک به ۱۸ میلیون متر مکعب گاز مورد نیاز جهت تولید برق در کل سال، معادل برق مورد نیاز شهری با ۸۰ هزار نفر به ظرفیت تولید برق کشور اضافه نمود و به عبارتی از خاموش شدن برق حدود ۸۰ هزار نفر در پیک مصرف جلوگیری می کند.
وی تاکید کرد: در این اقدام حداقل هزینه صرفه جویی شده در مصرف گاز، سالانه بالغ بر ۴۷ میلیارد تومان است و جا دارد دولت از محل اعتبارات صرفه جویی مصرف سوخت این مبالغ را به سرمایه گذاران پرداخت نموده و مشوق بخش خصوصی برای مشارکت بیشتر باشد. 
پورهاشم از برنامه پویا انرژی برای اجرای ارتقای سه واحد گازی دیگر در نیروگاههای سمنان و شاهرود پس از عبور از پیک بار تابستان (اواخر مهرماه ۱۳۹۹) خبر داد.
وی افزود: این شرکت در حال حاضر پروژه احداث نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی شهید حمید باکری سمنان را در حال اجرا دارد که امیدواریم در شهریور ۱۳۹۹ به مدار بیاید. همچنین مطالعات احداث ۱۰۰مگاوات نیروگاههای تولید پراکنده در استانهای سمنان و آذربایجان شرقی آغاز شده است.
مدیرعامل هلدینگ پویا انرژی اظهار امیدواری کرد با رفع موانع موجود و صدور مجوزها از مراجع ذی صلاح مانند سازمان محیط زیست و شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، به زودی شاهد شروع احداث واحدهای بخار نیروگاههای سمنان و شاهرود باشیم که این امر علاوه بر تامین برق مورد نیاز کشور به میزان ۳۶۰ مگاوات، در صرفه جویی منابع سوختی کشور و حفظ محیط زیست منطقه تاثیر به سزایی خواهد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha