جلوگیری از آلودگی و هدر رفت آب، رویکرد صنایع یزد باشد

یزد- ایرنا- میزگرد بررسی صنایع آلوده‌کننده منابع آب و محیط زیست با تاکید بر بازچرخانی و تصفیه پساب واحدهای تولیدی روز چهارشنبه به میزبانی خبرگزاری جمهوری اسلامی یزد در شرکت آب منطقه‌ای این استان برگزار شد.

طبق آمار و اسناد موجود، وضعیت منابع آبی یزد نسبت به سایر استان‌های کشور ضعیف و شکننده است و این استان یکی از فقیرترین مناطق کشور از نظر منابع آب به شمار می‌رود به نحوی که میانگین بارش ۳۰ ساله استان ۹۳ میلیمتر ، ۲۰ ساله ۸۹ میلیمتر و ۱۰ سال گذشته هم ۸۲ میلیمتر بوده که این آمارها نشان می‌دهد در هر دهه حدود هفت میلی‌متر از میزان بارش‌ها کاشته شده‌است.

در این شرایط یکی از اساسی‌ترین وظایف مردم به خصوص مسوولان با همکاری رسانه‌های گروهی تلاش برای حفظ منابع موجود و جلوگیری از آلودگی و هدررفت منابع توسط صنایع آلاینده در ۲ حوزه آب و محیط زیست است که به خاطر اهمیت موضوع میزگردی به میزبانی ایرنا یزد برپا شد.   

شرکت‌کنندگان در این میزگرد با طرح دیدگاه‌های علمی و کاری خود به تبیین آخرین شرایط اقلیمی و وضعیت منابع موجود و اهمیت حفظ آنها به عنوان یک مطالبه مهم همگانی تاکید و همراهی سایر دستگاه‌ها به خصوص فعالان عرصه تولید و صنعت و ضرورت اقدام‌های لازم برای پیشگیری از هرگونه آلودگی منابع و بازچرخانی مجدد را خواستار شدند.

نظارت بر آب مصرفی مستمر باشد

رییس گروه سلامت محیط مرکز بهداشت یزد گفت: یکی از اساسی‌ترین وظایف این مرکز، نظارت دقیق بر آب مصرفی شهروندان است که سالانه به صورت منظم و مستمر با همکاری سایر دستگاه‌ها طبق مقررات انجام می‌شود و تاکنون همکاری خوبی در این زمینه وجود داشته است .

حسن سلمانی افزود: برای تحقق اهداف در خصوص پیشگیری از آلودگی آب نه تنها این مجموعه که باید همه مردم و مسوولان وظیفه خود را در این استان که با مشکل کم‌آبی مواجه است انجام دهند که همکاری و همراهی‌ها عامل مهمی در حفظ منابع موجود و پیشگیری از آلودگی است.

وی خاطر نشان کرد: فاضلاب موجود در کارخانجات از عوامل مهم آلایندگی آب و محیط زیست است که در این ارتباط باید بررسی کامل در خصوص نحوه فعالیت واحدها  و رعایت دقیق استانداردها مورد توجه متولیان قرار گیرد.

این مسوول اظهار کرد: فاضلاب صنایع از نظر آلایندگی مضرتر از فاضلاب‌ خانگی است که باید در این ارتباط اقدامات مناسب برای کاهش مشکلات و برون‌رفت از برخی معضلات موجود صورت گیرد که بهترین روش استانداردسازی امکانات واحدها است.

سلمانی به اهمیت بازچرخانی آب در شرایط کمی آبی استان برای استفاده مجدد در صنایع با هزینه محدود و همچنین گسترش واحدهای کم‌آبخواه سازگار با منابع استان تاکید کرد و از مسوولان خواست در صدور مجوزهای جدید به شرایط خاص اقلیمی استان بیش از پیش توجه داشته باشند.

وی گفت: باید پساب فاضلاب تصفیه شده را در بخش‌های قابل استفاده به کار بگیریم تا بخشی از کم‌آبی استان از این طریق جبران شود.

بازچرخانی آب ضرورتی اجتناب ناپذیر 

مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای یزد نیز گفت: بخش اصلی آب مورد استفاده مردم توسط چاه‌های موجود در استان تامین می‌شود و آب انتقالی تنها برای جبران کسری و شیرین‌سازی منابع موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ناهید غلام‌نژاد افزود: یکی از اساسی‌ترین وظایف در شرایط کنونی توجه به حفظ منابع سفره‌های زیرزمینی است که این موضوع از طریق همکاری مردم و در سایه تلاش و برنامه‌ریزی علمی با اقدام‌های مناسب بر اساس شرایط موجود استان قابل تحقق است.

وی اظهار کرد: برای حفظ منابع آب شرب سالم موجود، تاکنون ۹ محدوده و قلمرو (زون) در مناطق مختلف پیش‌بینی شده که دستگاه‌های متولی مجاز به صدور هیچ گونه مجوزی برای فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی در این محدوده‌ها نیستند و منابع موجود از هر لحاظ حراست می‌شود.

این کارشناس منابع آب استان گفت: بر اساس یک برنامه‌ریزی مدون تمامی نیازهای آبی آینده از این محل‌ها تامین می‌شود و برای ایجاد واحدهای صنعتی و تولیدی مجوزی صادر نمی‌شود که این اقدام نقش مهمی در پیشگیری از آلودگی آب و حفظ محیط زیست دارد.

غلام‌نژاد تصریح کرد: شهرک‌های صنعتی باید نسبت به راه‌اندازی تصفیه خانه‌ها و بازچرخانی آب برای استفاده مجدد بیش از گذشته اقدام کند و شرکت‌ها ملزم به وصل به سیستم و شبکه فاضلاب شوند.

توسعه صنایع کم‌آبخواه اولویت استان یزد   

همچنین  رییس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست یزد گفت: مدیریت منابع آبی موجود به خاطر شرایط خاص استان باید در اولویت دستگاه‌های اجرایی به عنوان یک امر حیاتی در حفظ وضعیت موجود قرار گیرد.

مژگان رضوان‌فر افزود: باید در  استان صنایعی مستقر و به فعالیت مشغول شوند که کم‌آبخواه باشند، در این شرایط خاص کویری و کم‌آبی موجود ، فعالیت صنعت کاشی و فولاد که آب‌بر است توجیه زیست محیطی ندراد.

وی ادامه داد: باید برای توسعه یزد، صنایع با دانش فنی بالا و متناسب با شرایط کم‌آب استان در اولویت قرار گیرد، علاوه بر آن در شرایط موجود بارچرخانی آب در شرکت‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی با بهره‌گیری از دانش روز نیز به خاطر وضعیت کم آبی استان ضروری است.

رضوان‌فر تاکید کرد: کار نظارت بر واحدهای تولیدی و صنعتی به صورت منظم و مستمر در چارچوب مقررات به صورت خوداظهاری مسوولان واحدها و همچنین بازدیدهای شبانه روزی برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست و حفظ منابع آبی و خاکی توسط کارشناسان مرتبط  رصد و پایش می‌شود.

ایجاد تصفیه‌خانه برای صنایع  

کارشناس برنامه‌ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد گفت: توجه به صنایع کم‌آبخواه و صدور مجوز برای فعالیت این دسته از واحدها به خاطر شرایط اقلیمی استان جزو اهداف و سیاست‌های محوری این سازمان است که با دقت اعمال می‌شود.

حمیدرضا رجبی افزود: ایجاد سیستم بازچرخانی آب و همچنین راه‌اندازی تصفیه‌خانه در شهرک‌های صنعتی و تولیدی در کنار وصل واحدها به سیستم اصلی از برنامه‌های مهمی است که تاکنون در این راستا اقدام‌های خوبی صورت گرفته و تداوم آن کماکان پیگیری می‌شود و تاکنون کار بارچرخانی آب در بسیاری از واحدهای صنعتی استان اجرا شده است.

وی با بیان اینکه ۴۶ درصد اشتغال مستقیم یزد در بخش صنعت است اظهار داشت: در برخی استان‌ها به خاطر اهمیت صنعت نسب به صدور مجوز به راحتی اقدام می‌شود و باید در یزد نیز با همکاری و مشارکت سایر مسوولان و دستگاه‌های اجرایی متولی زمینه مناسب برای جذب بخش‌خصوصی و سرمایه‌گذاران به وجود آید.

وی افزود: ایجاد شهرک صنعتی که دارای آلایندگی های اجتناب ناپذیر است با رعایت ملاحظات زیست محیطی و رعایت مقررات به منظور جلوگیری از آسیب این گونه واحدها به منابع آب و خاک باید در استان پیگیری شود تا در این زمینه فرصت توسعه استان از دست نرود.

رعایت مسائل زیست محیطی در اولویت است 

کارشناس شرکت شهرک‌های صنعتی یزد نیز در این میزگرد با ارائه گزارش از توسعه تصفیه خانه های فاضلاب این شهرک‌ها گفت: به خاطر شرایط خاص یزد و کمبود شدید آب یکی از برنامه‌های مهم شرکت از ابتدا تاکنون راه‌اندازی تصفیه‌خانه و بازچرخانی آب بوده که اکنون اکثر شهرک‌های زیرپوشش مجهز به این سیستم شده و بخش زیادی از واحدها از این ظرفیت استفاده می‌کنند.

حبیب راهی افزود: اتصال واحدهای تولیدی و صنعتی به تصفیه‌خانه ها و استفاده از این سیتسم و همچنین بازچرخانی آب نقش مهمی در حفظ منابع موجود و استفاده بهینه از آن دارد که جزو برنامه‌های محوری مسوولان شرکت‌ها صنعتی استان است .

وی گفت: هم‌اکنون تخلیه فاضلاب در شرکت‌ها و بین واحدها کم است و از بازچرخانی آب موجود برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود و برای اجرای کامل طرح‌های مورد نیاز،  آمادگی همکاری با سایر بخش‌ها وجود دارد.

حفظ منابع آب و خاک، رسالت همگانی است 

رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) یزد نیز با قدردانی از حضور کارشناسان مرتبط در این میزگرد با تبیین شرایط اقلیمی استان و کمبود شدید آب به خصوص در سال‌های اخیر، برنامه‌ریزی برای استفاده از منابع محدود استان را ضرورتی اجتناب ناپذیر بیان کرد.

کاظم شاملو گفت: برگزاری اینگونه میزگردها با حضور مسوولان و کارشناسان در موضوع‌های مختلف با همکاری دستگاه‌های متولی جزو برنامه‌های محوری در این خبرگزاری است که تاکنون نتایج ارزشمندی در زمینه همراه دستگاه های مختلف برای پیشبرد اولویت های استان داشته است.

استان دارای  ۳۱ شهرک و ناحیه صنعتی با ۶ هزار و ۷۰۶ هکتار وسعت است و در مجموع هزار و ۲۵۰ واحد تولیدی فعالیت دارد و زمینه اشتغال  ۲۴ هزار و ۶۹۵ نفر فراهم شده است .

یزد در حال حاضر دومین استان معدنی، چهارمین استان توسعه یافته صنعتی و هشتمین استان برتر کشور است.

هم‌اکنون از ۶ هزار و ۷۳۳ منبع آبی استان یک میلیارد و ۷۸ میلیون مترمکعب آب برداشت می‌شود که ۸۳۳ میلیون مترمکعب آن از چاه‌ها، ۱۶۳ میلیون مترمکعب از قنات و بقیه از چشمه‌ها تأمین می‌شود.

آب تجدیدشونده منابع زیرزمینی یزد ۸۲۷ میلیون مترمکعب و کسری مخزن حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب است، به همین دلیل سالانه ۵۰ سانتی‌متر از سطح منابع آب های زیرزمینی کاسته می‌شود.

آب استحصالی از منابع آب شیرین استان در سال ۱۳۸۷،سه هزار و ۱۶۶ لیتر در ثانیه بود که این عدد در سال ۱۳۹۵ به ۲ هزار و ۶۳۱ لیتر در ثانیه کاهش یافت.

بخش دیگر تأمین آب استان در کنار منابع زیرزمینی داخلی ، خط انتقال آب از کوهرنگ است که حدود ۵۰ درصد آب شرب در فصل سرما و ۲۰ تا ۳۰ درصد در تابستان را تأمین می‌کند.

۶ درصد آب استان در بخش صنعت ، ۸۵ درصد در بخش کشاورزی و مابقی در بخش‌های شرب و بهداشت مصرف می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha