نگاه دستگاه قضا بر پیشگیری از وقوع جرم تمرکز یافته است

قزوین – ایرنا - دادستان قزوین گفت: امروزه نگاه دستگاه قضا در بسیاری از موارد بر نگاه پیشگیرانه، احیای حقوق عامه، حفظ بیت المال و پیشگیری از وقوع جرم تمرکز یافته است.

محمد قاسمی روز دوشنبه در دیدار هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین و منوچهر حبیبی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی که به مناسبت فرا رسیدن هفته گرامیداشت قوه قضاییه با حضور در دادسرای مرکز استان برگزار شد، افزود: در گذشته دستگاه قضایی منتظر تشکیل پرونده بود تا به مسایل ورود کند، اما امروزه این نگاه تغییر کرده و اقدامات دستگاه قضایی فرا پرونده‌ای است.

قاسمی تاکید کرد: خوشبختانه با حضور آیت الله رییسی در راس قوه قضاییه، بحث تحول گرایی در دستگاه قضایی با قوت و جدیت آغاز شده و حول محورهای مبارزه با فساد و مفسد، احیای حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم استوار است.

وی افزود: تحقق این موارد تنها از سوی دستگاه قضایی میسر نخواهد بود و تمامی دستگاه‌ها باید به فراخور تکالیف و وظایف خود، در این امر مشارکت داشته باشند.

قاسمی با بیان اینکه نگاه پیشگیرانه راه‌گشای بسیاری از مشکلات است، افزود: دستگاه قضایی استان در بسیاری از مسائل از جمله تسهیل و رفع موانع تولید، جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی، کنترل و نظارت بر بازار، صیانت از حقوق بیت المال و... ورود پیدا کرده و همین نگاه راهگشای بسیاری از مسائل و مشکلات استان بوده و هست.

وی افزود: البته این بدان معنا نیست که در صورت ارتکاب جرم، با آن برخورد نشود و قطعا دستگاه قضایی با متخلفان به دور از هرگونه حب و بغض، جنجال و فضاسازی، بر اساس قانون رفتار خواهد کرد.

قاسمی یادآور شد: شتاب این امور در سال جهش تولید یکی از برنامه‌های دادستانی قزوین در سال جدید بوده و مطالبه گری از دستگاه‌ها و نهادها در راستای پیشگیری از وقوع جرم، متناسب با وظایف و تکالیف آنها در دستور کار قرار دارد.

این مسوول خاطرنشان کرد: باید همه تلاش کنیم تا خدمات در دستگاه‌های اجرایی و قضایی به نحو مطلوب و با سهولت در اختیار آحاد جامعه قرار گیرد تا مردم طعم شیرین خدمت بی منت را بچشند.

قاسمی گفت: این آمادگی در دستگاه قضایی استان وجود دارد تا با بهره گیری از تمامی ظرفیت‌های قانونی، با نگاه پیشگیرانه و در راستای گره گشایی از مشکلات استان، کمک کار دستگاه‌های اجرایی باشد.

دادستان مرکز استان قزوین در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام عظیم الشان، شهدای گرانقدر انقلاب و قوه قضاییه و به خصوص شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی، گفت: تدوین قانون اساسی یکی از بزرگترین خدمات شهید بهشتی در شکل گیری نظام اسلامی است و این شهید والا مقام بر اساس آموزه‌های اسلام ناب محمدی، نگاه عدالت‌ محور و روحیه عدالت‌ طلب، معمار کبیر نظام قضایی کشور نیز محسوب می‌شود.

استاندار قزوین نیز در این دیدار از شرایط خوبی که مجموعه قضایی استان در راستای تکریم شهروندان و امنیت عمومی ایجاد کرده، قدردانی نمود و گفت: آرامش و امنیت در سایه مشارکت آحاد جامعه و هم افزایی مسئولان شکل می‌گیرد و باید قدردان تلاش‌ها و زحمات دستگاه قضا در این زمینه باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =