آمریکا خواستار آزادی دو کانادایی بازداشتی در چین شد 

تهران - ایرنا - وزیر امورخارجه آمریکا روز دوشنبه خواستار آزادی دو شهروند کانادایی که به اتهام جاسوسی در چین بازداشت شده‌اند، شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مایک پمپئو در بیانیه‌ای اعلام کرد: ایالات متحده در کنار کانادا خواستار آزادی فوری این دو شهروند است و این بازداشت‌های غیر موجه را برای اعمال فشار بر کانادا رد می‌کند.

پومپئو افزود: آمریکا از این اتهامات بسیار نگران است و خواستار دسترسی دو فرد یاد شده به خدمات کنسولی در چین هستیم. 

به ادعای وزیر امورخارجه آمریکا، اتباع بازداشت شده کانادایی نزدیک به ۶ماه است که هیچ تماسی با خویشاوندان خود نداشته‌اند. 

دادستانی ارشد چین جمعه گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، دو کانادایی به نام‌های «مایکل کوریگ» دیپلمات پیشین و «مایکل اسپاور» تاجر، به اتهام جاسوسی تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند. 

در بیانیه دادستان کل چین آمده است، کوریگ توسط دادستان پکن و اسپاور توسط دادستان شهر داندونگ واقع در استان لیائونینگ در شمال شرقی چین تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند. 

بر اساس دو اطلاعیه جداگانه دادستان کل چین، کوریگ به «جاسوسی از اسرار دولتی و اطلاعاتی» و اسپاور به «جاسوسی از اسرار دولتی و ارسال غیرقانونی آن‌ها به نیروهای خارجی» متهم هستند. 

روابط چین و کانادا از دسامبر سال ۲۰۱۸ که اتاوا «منگ وانجو»  مدیر مالی شرکت مخابراتی هوآوی به خاطر «نقض تحریم‌های آمریکا» را بازداشت کرد و در صدد استرداد او به آمریکا است تنش زا شده است. 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =