آتش در منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان کازرون زبانه کشید

شیراز-ایرنا- عصر امروز آتش در جنگل‌های منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان کازرون در حالی برافروخته شد و زبانه کشید که بامداد امروز (دوم تیرماه ۹۹) آتش سوزی که در یکی از مناطق این شهرستان رخ داد پس از ۹ ساعت مهار شده بود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کازرون، دوشنبه در مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان این شهرستان به ایرنا اظهار داشت: این حریق از عصر دوشنبه(دوم تیرماه) در این منطقه و در حوالی چشمه وارک در محور کازرون به شیراز شعله ور شد.
محمود جعفری افزود: هم اینک نیروهای حفاظت محیط زیست این شهرستان به همراه نیروهای اعزامی از مرکز استان و با همکاری مردم بومی منطقه یاد شده در حال مهار این آتش هستند.
به گفته وی، علت این آتش‌سوزی، وسعتی که حریق در آن حادث شده و همچنین میزان خسارت‌ها پس از عملیات فرونشاندن آتش اعلام خواهد شد. 

منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان در بخش جنوبی رشته کوه‌های زاگرس و در ۶۰ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد و راه مهم ارتباطی فارس به استان‌های خوزستان و بوشهر از کنار این منظقه می‌گذرد.
در شمال این منطقه روستای دشت ارژن و در فاصله ۲۰ کیلومتری غرب آن شهر کازرون واقع شده است.
در حد فاصل تالاب ارژن و پریشان نیز منطقه‌ای به وسعت حدود ۶ هزار هکتار که غالبا از جنگل‌های انبوه بلوط پوشیده شده به عنوان محدوده امن منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان انتخاب شده و از سال ۵۷ توجه ویژه‌ای به آن می‌شود و از هر گونه فعالیت کشاورزی، دامداری و فعالیت‌های انسانی در آن جلوگیری شده است.

در ۲۴ ساعت گذشته، این دومین آتش سوزی است که در شهرستان کازرون رخ داده است.

بنا به اظهار رییس اداره منابع طبیعی این شهرستان، نخستین حریق حدود ساعت پنج بعدازظهر یکشنبه (یکم تیرماه ۹۹) در کوه جنوب شهر کازرون مشرف بر روستای گلستان اتفاق افتاد.  

مجتبی ایران محبوب بیان کرد: این آتش سوزی گسترده ساعت ۲ بامداد امروز (دوشنبه) پس از حدود ۹ ساعت مهار شد. 

وی، علت این حریق را عامل انسانی بیان کرد و گفت: در این آتش سوزی تعدادی از درختان جنگلی شامل بنه، بادام کوهی و بلوط و سایر درختان جنگلی از بین رفت.

شهرستان کازرون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =